Zaglądają, podglądają.

piątek, 15 lipca 2011

Warzywnik.

Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:

“Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze.”
“Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!”
Rzecze na to kalarepka:
“Spójrz na rzepę – ta jest krzepka!”...
Mądry Pan Poeta napisał wierszyk znany wielu pokoleniom dzieci i, co dziwne, pokolenia dzieci mocno wyrośniętych pamiętają go! W każdym razie u nas tak jest. "Jak tam, jak tam, panie grochu", pytamy tak ogólnie,a zagadnięty wiadomo co odpowie, czyli, wszystko jako tako.
A ja na stragan nie muszę, ja do warzywnego ogródka, a tam, proszę bardzo; zupka jarzynowa rośnie i dodatki do drugiego danka też są. Mizeria rośnie, fasolka, marchew, sałata, buraczki,cukinia, a wszystko to posypać można pachnącym upojnie koprem i koronkową pietruszką.
A miało go nie być... Nigdy, żadnego warzywnika, przecież "na straganie w dzień targowy...", a i w markecie od biedy, kupić mogę co chcę w dowolnej ilości. Ale dwa lata temu, kiedy jak co tydzień wytargiwałam z samochodu i taszczyłam do domu torby z warzywami, nieco zmaltretowanymi upałem, pomyślałam, że może... No i jest. Pyszni się, pachnie plonuje, że hoho. Zadbany nadzwyczaj, aż sama sobie się dziwię.
Tu nastapiła przerwa w wieczornym pisaniu, bo z kuchni doszedł mnie dziwny odgłos. Czyżby już zagotowały się słoiczki z zimową sałatką z cukinii, tak szybko? Wstałam i do dziwnych odgłosów doszedł okropny, no powiedzmy, zapach. Już wiedziałam, powtórka z zeszłorocznej rozrywki... Do gara ze słoikami umoszczonymi na ściereczce nie wlałam wody. Wiecie jak śmierdzi paląca się w garnku ścierka? I dobrze,że nie wiecie. Ręka boska powstrzymała mnie przed zalaniem zawartości gara zimną wodą. Wystawiłam na dwór, pożar się zdusił pod pokrywką, słoiczki zagotowałam  W WODZIE, późno sę zrobiło.
A sałatka cukiniowa też z ogrodu, no i z netu. Podobno ma być pyszna, zobaczymy. Ogóreczkowa, z tegoż źródła, rzeczywiście świetna. 
I tu przechodzimy do klęski urodzaju. No bo po co ja to robię? No nie dlatego, że tak lubię. Robię, bo z kilku ziarenek wyrastają tony ogórków i innych warzyw, a moja poznańska natura nie pozwala mi umieścić ich na kompostowniku. No to robię, przetwarzam i wmawiam sobie, że jestem niezwykle EKO, że proszę; zasiałam, zebrałam, zaprawiłam, wszystko zdrowe, niczym nie naszprycowane, żadne "E" nie dodane... poznanianaka jedna...
 A do ogrodu aż boję się zajrzeć, już tam czekają te nadwyżki, patrzą na mnie i proszą "zrób coś z nami". I jak to zostawić? A zima długa. No to robię.

A to moje uprawy.


Pietruszka naciowa. Nie mogę się napatrzeć na te cudne liście.
 
 
Sałata lodowa, której głowa wyżywi kompanię wojska.
W malinowym chruśniaku.
I jeszcze coś baaardzo pomocnego. Moja wanienka, a w niej woda, do podlewania i do wstępnego płukania zbiorów. Nie noszę ziemi do kuchni. Nabyta na złomowisku, a jaka cudna!Miał być płotek drewniany dookoła. Jakoś nie ma go jeszcze, więc otoczenie mało malownicze, ale może się doczekam. Czy mi się wydaje, czy warzywniki wracają do mody?
Pozdrawiam czytelników-ogrodników i nie tylko, a i popadnięcia w tę modę życzę, jak najbardziej! 

7 komentarzy:

  1. Oj dorodne te twoje warzywa. uwielbiam takie ogrody warzywne. Ja u siebie mam tylko kilka krzaczków pomidorków i ogórków, taka namiastka warzywniaka, ale fajnie jest wyjść rano i zerwać sobie np. świeżego ogóraska na śniadanko. A w mojej okolicy, jedyny piękny warzywniak należy do mojej prawie 89 - letniej cioci, która sama o niego dba. Tylko na wiosnę jej wnuczek skopie ziemię, a dalej wszystko robi "wesoła staruszka". Kiedyś może pokaże ten ogród na swoim blogu, bo dla mnie to ewenement. Pozdrawiam cieplutko. Ania:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam kiedyś, ale dzisiaj dla mnie za duży wysiłek, by utrzymać go w należytym porządku. Z warzywnika korzystam targowego:)
    Twój imponujący:)

    OdpowiedzUsuń
  3. My w tym roku posialiśmy nieco mniej - bo ogórków z zeszłego lata starczy nam jeszcze na jakieś trzy sezony, buraczków też. Ale i tak już się zaczyna hardcor. Na razie z ogórasami na małosolne i pierwszymi owocami. Będzie moc roboty!
    Z ogrodniczym pozdrowieniem!

    OdpowiedzUsuń
  4. Ależ tam rośnie wszystko pięknie. Mój warzywnik niestety nie chce tak bujnąć i przyznam się, że powoli zarasta. A przecież cukinia z własnego ogrodu jest naj naj...
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Warzywniki są modne, ale też bardzo pracochłonne.
    Za młodu praktykowałam w ogromnym ogrodzie warzywno-owocowym babci i rodzice też mieli jeszcze działkę więc wiem co piszę:) Teraz chciałabym mieć grządkę z cukinią i sałatą, ale na prawdziwy warzywny ogród chyba się nie zdecyduję.
    Twój podziwiam. Piękne zbiory!

    OdpowiedzUsuń
  6. Oj, będę tutaj przychodziła na nauki!!!

    OdpowiedzUsuń
  7. Warzywniki w moich stronach zawsze były modne, szczególnie na działkach pracowniczych. Fajnie się czytało a jeszcze lepiej się oglądało :))) Piękny... ciekawe jaki będzie mój w tym roku...

    OdpowiedzUsuń