Zaglądają, podglądają.

poniedziałek, 15 kwietnia 2019

!!!

Bez kwiatków, choć wreszcie słońce.
Zmieniłam zawód, dorobiłam, co trzeba i dwadzieścia lat uczyłam w szkole podstawowej - biologia, chemia, fizyka, czasem coś jeszcze, bo to mała wiejska szkoła była. Była, bo, jak zwykle to co dobre, zlikwidowali.
M pukał się po głowie, kiedy ślęczałam nad konspektami, nad papierami i innymi sprawami, tymi poza 18. godzinami pensum.
Po co ci to było? Bo mi się podobało, bo coś się działo, bo to jedyna praca, która dawała mi satysfakcję, bo mogłam sobie na taką fanaberię pozwolić  z racji Jego zarobków.
Zawsze jednak, do teraz, na bieżąco, bo dzieci rodzinnych i znajomych sporo.
Po kolejnej, jeszcze gorszej niż poprzednia, nieudanej reformie, po przejrzeniu nowych podstaw i podręczników, ogarnęło mnie przerażenie. Jak i kiedy to zrealizować? Nie da się.
No i za chwilę będą efekty. Dzisiejsi 7. i 8. klasiści nie umieją w zasadzie niczego, choć przerobili wszystko. I nie ma w tym żadnej winy dzieci oraz nauczycieli. Całość winy ponosi "dobra zmiana".
Jeszcze nie widać do końca jej następstw. Nie widać zmęczenia, bezradności, wycofywania się, frustracji i jakiejkolwiek radości dzieci. Niebawem zobaczymy, jak będą sobie z tym "radzić". A mogą różnie i bardzo się tego boję.
"Obyś cudze dzieci uczył". Jakże trafne. Kto nie uczył, nie zrozumie.
A mimo wszystko, gdybym miała jeszcze raz wybierać, to znowu szkoła.
Może to powołanie, może satysfakcja?
Może po to, by po latach dowiedzieć się o sobie takich rzeczy?


"Dziękuję Pani Grażyna za jej klasę, wewnętrzny spokój, którym zarażała, pasję do opowiadania o biologii i że dzięki niej jestem tak wrażliwa na przyrodę. 🐛🌲 🐝🐾
Dziękuję wszystkim Nauczycielom z nieistniejącej już niestety Szkoły Podstawowej w P..... Mała szkoła wielka duchem. Do tej pory to miejsce zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Pielęgnuję wspomnienia związane z całą społecznością. A nauczycielom dziękuję, że uczyli patrzeć szerzej, dalej, głębiej."

"Mentorów, nauczycieli, mistrzów i autorytetów było i jest wielu w moim życiu...
Ale kilku nie zapomnę nigdy
Szkoła w P... to fundament na którym zbudowalem siebie

Małą prowincjonalna szkoła jakich było wiele a jednak tak bardzo wyjątkowa. 
Każdy nauczyciel pracujący w niej zasługuje w moich oczach na najwyższe uznanie. To było miejsce które dziś mogę nazwać domem i prawdziwą placówką oświaty. Wielu z pedagogów których spotkałem powinienem podziękować
Lecz Pani Grażyna zasługuje na to w sposób szczególny
Bo odpowiada w sposób bezpośredni za to kim jestem i czym się dziś zajmuję.
Rozumiała że rysowane przeze mnie muchomory lewitujące na tle lasu nie są dziecięcą fantazją małego chłopca, tylko zalążkiem talentu. Dostrzegła duszę Janka Muzykanta, gdy jeszcze nikt jej nie widział.
Pani Grażynko, dziś dziękuję za to 😘"
To wpisy na FB od Magdy i Adama. Są doktorantami, Magda w stolicy, ekonomia, Adam, mój Janko Muzykant, we Wrocławiu ASP.
Taki to zawód i taka satysfakcja.
Ciekawa jestem Waszych komentarzy, Waszego zdania o tym, co się dzieje.
Coś się poprzestawiało podczas kopiowania i jakiś dziwaczny ten tekst, ale wiecie, o co chodzi.
Pozdravka.


114 komentarzy:

 1. Gaju, pracuję ze studentami na prywatnej artystycznej uczelni. Poziom ich wiedzy, szczególnie w dziedzinie sztuki, historii sztuki niestety bywa niemal zerowy. Pisać też raczej nie potrafią. Nie czytają, nie czytali. Reforma goni reformę, tylko cel się gdzieś zgubił.
  Milo czytać, jak to niegdyś bywało, bo ja miałam takich właśnie nauczycieli, profesorów! Ileż pasji było w ich pracy, ile dodatkowych zajęć, kółek zainteresowań, wypraw w góry, wędrówek i poznawania przyrody...
  Prestiż nauczyciela - gdzie on?

  OdpowiedzUsuń
 2. Skończyłam geografie na studiach pedagogicznych. Potem szereg podyplomówek. Też uczę, a w zawodzie jestem od ponad 20 lat, więc tekst jest bliski memu sercu, choć z normalnym nauczaniem niewiele mam wspólnego, bo początkowo ze studentami a teraz pracuje w szkole funkcjonującej przy placówce dla tzw. "trudnej" młodzieży. Ale prywatnie mam 3 dzieci i przerobiłam z nimi już wszystkie przedmioty i szczeble nauczania od nowa. Wiele razy wspierałam pomocą córkę w przygotowaniach do matury. W szkole temat zaledwie "liźniety", resztę niech dzieciak nauczy się sam. To samo z młodszą, która dziś przystąpiła do egzaminów. Moje dzieci miały mnie - mamę, która coś tam wie, w razie potrzeby się douczy itp. A jak mają w tej sytuacji radzić sobie dzieci pozostawione same sobie? W mojej ocenie w tym całym nauczaniu za dużo treści, za dużo bezrozumnego przyswajania - na zasadzie zakuć, zaliczyć, zapomnieć... Wielu zjawisk i procesów dzieci nawet nie rozumieją, bo nikt im tego nie tłumaczy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście nie winię nauczycieli, robią co mogą, a większość z tych, których znam angażuje się całym sercem w swoją pracę. Niestety, 45 min to za mało na taką ilość materiału w dużym 30-osobowym zespole klasowym. Córka dopiero na dodatkowych zajęciach w szkole ze swoją nauczycielką matematyki na spokojnie "załapała" trudniejsze dla niej zagadnienia

   Usuń
 3. Miód na serce nauczyciela! Sam jestem nauczycielem, tyle tylko, że trochę starszych dzieci i tyle tylko, że Janków Muzykantów spotkałem może ze trzech w ciągu 25 lat pracy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Poczucie satysfakcji zawsze chyba mnie fascynowało w nauczaniu i dawało kopa do działania. Te listy świadczą o tym, że mimo natłoku treści, zaliczania egzaminów, udało Ci się zaszczepić w tych młodych ludziach coś więcej niż "zdać, zaliczyć, zapomnieć". Momentami wydaje mi się, że jest już to niemożliwe, a jednak znajduję takie osoby, którym się to udaje. A mówią, że zawód nauczyciela jest łatwy. To, co się teraz dzieje jest przykre zarówno dla nauczycieli jak i dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już sama nie wiem... przepracowałam 19 lat w podstawówce i 12 w szkolnictwie wyższym ( 8 lat równolegle), jestem na emeryturze, ale ten strajk mocno przeżyłam. Powiem tylko tyle, że najlepiej czułam się z uczniami na lekcji, w klasie, za zamkniętymi drzwiami. To był nasz świat, świat wiedzy, radości, czasem dobrej zabawy, poznawanie siebie, dawania z każdej strony wielu cennych rzeczy. Jednak, z czasem, coraz bardziej radość uczenia psuły wszystkie zarządzenia, bzdurne przepisy, bezsensowne wymagania dyrekcji itp. i w końcu wypaliłam się zawodowo.
  W swojej karierze zawodowej zaliczyła chyba z 12 ministrów i było coraz gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja po historii i religioznawstwie (tak, był taki czas, kiedy szkoły proponowały nauczycielom dokształcanie się w tej dziedzinie i prowadzenie takich zajęć). Bardzo lubiłam pracę z młodzieżą i również zaświadczam, że zaangażowany nauczyciel nie pracuje 18 h/tyg. Satysfakcja ze współpracy z młodymi ludźmi była ogromna, choć, oczywiście, nie była sielanką. Gratuluję wyrazów uznania i wdzięczności od wychowanków.
  To, co się dzieje, boli i napawa przerażeniem, bo tak, jak piszesz, skutki będą widoczne za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gaju, znowu przepadłaś :-)
  Odwiedź mnie, mam inny adres blogów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak się już wszystko zrobi i siądzie, na to popatrzy to jest bardzo duża satysfkacja

  OdpowiedzUsuń
 9. Oj jak ja Ci zazdroszczę!
  Moje największe marzenie, to mieć piękny ogród. Zastanawiam się poważnie nad firmą, która się tym zajmuje, np. projektowanie ogrodow w dzierżoniowie się rozwija świetnie i moja przyjaciółka korzystała z ich oferty. Teraz się obie nie możemy napatrzeć na niego :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawy wpis
  Dzięki, będę odwiedzać:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam serdecznie. Ja mam pytanie do wszystkich osób posiadające własne ogrody/ogródki. Interesują mnie aktualnie parasole ogrodowe i chciałam podpytać jakiego producenta mogliby Państwo doradzić? Zależy mi na tym, żeby parasole mogły stać cały czas, nawet w deszczu i większe wichury.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przyznajcie się, jak Wam idzie uprawa wszystkich pięknych kwiatów? Są momenty załamania, czy macie to już na tyle wyuczone, że takie rzeczy się Wam nie zdarzają? Ja przyznam szczerze, że mam niemały problem z utrzymaniem wszystkich kwiatów, ale liczę na to, że pomoże mi we wszystkim nawóz od http://www.substral.pl/

  OdpowiedzUsuń
 13. Gaju, napisz prosze kilka slowek, nawet jak nie masz natchnienia i Ci ciezko z powodu tej fermy. Napisz, czy bardzo Ci ona dokucza no i czy w ogole w dalszym ciagu uprawiacie Wasz ogrod, czy troche przystopowaliscie. Ty zawsze masz jakies ciekawe tematy do obgadania. Pozdrawiam Cie serdecznie. Glowa do gory, czekamy :) Gosia

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 15. Welcome to dankvapesonlineshop, your online specialist for buy dank vapes, 710 kin pen, buydank woods prerolls . If you are interested in vaping then you are in the right place! Our wide range offers the right equipment for beginners as well as for advanced and professional vapers. To ensure that you have a safe and pleasant vaping experience, we rely on high-quality in our dank vapes products. Our dank vapes, 710 kin pen, moon rock carts and brass knuckles are sourced exclusively from reputed brands with high quality standards.

  OdpowiedzUsuń
 16. We are a group of unique experts who manufacture real and fake passports , IDs,driver’s licenses  and other documents proving your identity or qualification.
  We have many years of experience in this field that’s why you can be absolutely sure that no matter what you order from us, you will always receive a high-quality document that meets the necessary standards and requirements.Being the unique producers of bothreal and fake documents , we can make such travel and identity Visas,ID cards , Resident Permitsdocuments as Passports,  Driver’s Licenses and Birth certificates,IELTS Certificates,Social Security Number . Besides, you can order some other documents such as Buy Real Passports Online,Buy Fake Passport Online,Buy Real ID Cards,Buy Real Driver’s License,Resident Permits Application,IELTS, TOEFL Certificates For Sale   and others.
  our other companies include
  Fake Money for Sale,Buy Undetectable Money Bills

  Do you want to buy counterfeit money,fake notes for sale that looks real with Great Prices and Highest Quality ? Here is your chance to purchase Class A Prop and Replica Bank notes‎ . With over a billion of our products circulating around the world, we offer only original high quality COUNTERFEIT currencies and fake documents .Shipping from Ukraine and UK. you can click  here to read more

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Some good articles on buy weed online or marijuana for sale have been published but the reecent ban on Juul pods and juul pods for sale or juul pods online have created dispair on the population. So what is your take on the recent ban on juul? But the weed for sale industry is gradually taking over. Click here to get some insights on medical marijuana for sale and shrooms for sale online .

   Usuń
  2. The recent decision by the fda to ban juul pods and other juul accessories and juul devices such as juul wraps , juul skins .As matter of fact, not just juul pods where banned, juul flavors such as mango juul pods ,juul mango pods, mint juul pods , mint juul creme brulee juul pods where part of the juul pods flavors banned by the fda before the complete ban on juul came up some few weeks back.But people still search for juul pods for sale , buy juul pods online , mango juul pods for sale , mint juul pods for sale .This has greatly affected the
   buy weed online or marijuana for sale industry since people have seek for refuge in the creme brulee juul pods , creme brulee pods ,
   buy weed online firms now.Girls eager to gain weight have shy away from juul pods and now concentrated on apetamin vitamin syrups.They consume apetamin and apetamin vitamin syrup since they no longer need to norm any part of the body because ketamine or ketamine hcl is in action.

   Usuń
 17. Takie słowa to niesamowita motywacja! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. The e-fluid cartridges, or juul pods for sale, arrive in an assortment of flavors like cool mint, creme brulee, classi tobacco,menthol juul , mango-juul,juul starter kit,cucumber juul and natural product mixture, and each unit contains about as much nicotine as one pack of cigarettes. JUUL cases contain a blend of glycerol and propylene glycol, nicotine, benzoic corrosive, and flavorants.click HHERE and buy juul pods online from the Official juul website with 100% guarantee.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 20. CANNABIS DISPENSARY GOALS


  We are the most legit cannabis dispensary with both wholesale and retail weed for sale. Marijuana extract and thc cartridges are also available. We deliver in almost all states in the US and Puerto Rico. We are available in Canada, UK, USA, South America, Europe and Australia

  marijuana extracts

  cartridges

  sativa strains

  spacemonkeymeds for sale

  pre rolls for sale

  indica strains for sale online

  Buy edibles online

  cbd oil online

  Buy vape pens online

  Buy wax online

  Buy dankvapes online

  Buy hybrid strains online

  Buy moonrocks online

  Buy carts with Bitcoin online

  cannabis products for sale

  sour diesel online

  OdpowiedzUsuń
 21. Welcome to https://juulpods.org/,your number one electronic cigarette also known as e-cigarette among other names such as buy Juul Starter Kit, is a handheld battery-powered vaporizer that simulates smoking and provides some of the behavioral aspects of smoking, including the hand-to-mouth action of smoking, but without burning tobacco. buy juul pods online Store USA is stock with two of the most used e-cigars both national and international brands such as buy phix juul pods. Whether you are looking to buy juul online or buy PHIX online, or want to shop for cheap juul pods online, buy juul silicone case for sale, Juul Pods Online Store is here to provide you with just what you need. We strive to be the best online vape shop and offer only the best of the best

  OdpowiedzUsuń
 22. Odpowiedzi
  1. Guns For Sale Near Me-Guns for sale The recent Bills passed by the senates on guns for sale have made alot of impact on guns for sale near me and other used guns for sale especially guns for sale in iowa,airsoft guns for sale and guns for sale in las vegas is causing controversy on guns for sale online.People are asking more info and wanting to know where to buy guns online and shave them shipped worldwide with pressure or fear,Reddit guns for sale and hand guns for sale especially hand guns for sale or guns for sale in florida alongside c&r guns for sale,paintball guns for sale,surplus guns for sale,cheap guns for sale are now the top talking point on all media house.My point on certain guns like the long guns,hand guns,,tatto guns for sale,rubber bullet guns,millitary surplus guns,auto guns for sale,nerf guns for sale at target should be made legal because we need to protect and guid our families and bussinesses with our Hand Guns. juul pods , juul pods . pax era pods , pax era , pax era pods near me ,n95 respirator ,surgical face mask for sale,face mask for sale pax era pods

   Usuń
 23. Welcome to electronic cigarettes shop also known as e-cigarette among other names,such as juul basic kit-maroon is a handheld battery-powered vaporizer that simulates smoking and provides some of the behavioral aspects of smoking, including the hand-to-mouth action of smoking, but without burning tobacco. Juul Pods Online Store USA is stock with two of the most used e-cigars both national and international brands such as PHIX and JUUL. Whether you are looking tobuy juulpods online or buy PHIX online, or want to shop for cheap juul pods online, phix pods for sale, juulpods.org/
  is here to provide you with just what you need. We strive to be the best online vape shop and offer only the best of the best.

  OdpowiedzUsuń
 24. Mango juul
  The recent decision by the fda to ban juul pods , juul mint pods Bulk juul pods Mint juul pods for sale , Mango juul and other juul accessories and juul devices such as juul wraps , juul skins .As matter of fact, not just juul pods where banned, juul flavors such as mango juul pods ,juul mango pods, mint juul pods , mint juul creme brulee juul pods where part of the juul pods flavors banned by the fda before the complete ban on juul came up some few weeks back.But people still search for juul pods for sale , buy juul pods online , mango juul pods for sale , mint juul pods for sale .This has greatly affected the juul pods , juul , Mint juul , Juul starter kits , Juul skins , Mango juul pods for sale . Creme juul pods
  Mint juul pods , Creme Brulee juul pods
  buy weed online or marijuana for sale industry since people have seek for refuge in the creme brulee juul pods , creme brulee pods , Mango juul pods , juul mango pods , Mint juul Mango juul
  buy weed online firms now.Girls eager to gain weight have shy away from juul pods and now concentrated on apetamin vitamin syrups.They consume apetamin and apetamin vitamin syrup since they no longer need to norm any part of the body because ketamine or ketamine hcl is in action.

  OdpowiedzUsuń
 25. Mango juul
  The recent decision by the fda to ban juul pods , juul mint pods Bulk juul pods Mint juul pods for sale , Mango juul and other juul accessories and juul devices such as juul wraps , juul skins .As matter of fact, not just juul pods where banned, juul flavors such as mango juul pods ,juul mango pods, mint juul pods , mint juul creme brulee juul pods where part of the juul pods flavors banned by the fda before the complete ban on juul came up some few weeks back.But people still search for juul pods for sale , buy juul pods online , mango juul pods for sale , mint juul pods for sale .This has greatly affected the juul pods , juul , Mint juul , Juul starter kits , Juul skins , Mango juul pods for sale . Creme juul pods
  Mint juul pods , Creme Brulee juul pods
  buy weed online or marijuana for sale industry since people have seek for refuge in the creme brulee juul pods , creme brulee pods , Mango juul pods , juul mango pods , Mint juul Mango juul
  buy weed online firms now.Girls eager to gain weight have shy away from juul pods and now concentrated on apetamin vitamin syrups.They consume apetamin and apetamin vitamin syrup since they no longer need to norm any part of the body because ketamine or ketamine hcl is in action.

  OdpowiedzUsuń
 26. Mango juul
  The recent decision by the fda to ban juul pods , juul mint pods Bulk juul pods Mint juul pods for sale , Mango juul and other juul accessories and juul devices such as juul wraps , juul skins .As matter of fact, not just juul pods where banned, juul flavors such as mango juul pods ,juul mango pods, mint juul pods , mint juul creme brulee juul pods where part of the juul pods flavors banned by the fda before the complete ban on juul came up some few weeks back.But people still search for juul pods for sale , buy juul pods online , mango juul pods for sale , mint juul pods for sale .This has greatly affected the juul pods , juul , Mint juul , Juul starter kits , Juul skins , Mango juul pods for sale . Creme juul pods
  Mint juul pods , Creme Brulee juul pods
  buy weed online or marijuana for sale industry since people have seek for refuge in the creme brulee juul pods , creme brulee pods , Mango juul pods , juul mango pods , Mint juul Mango juul
  buy weed online firms now.Girls eager to gain weight have shy away from juul pods and now concentrated on apetamin vitamin syrups.They consume apetamin and apetamin vitamin syrup since they no longer need to norm any part of the body because ketamine or ketamine hcl is in action.

  OdpowiedzUsuń
 27. I like how you brought up that there is no direct stress on you or your employees if you outsource your business’s digital marketing. Professional Digital Marketing agencies dedicate themselves to studying the recent trends on the internet to know what will help your company improve its sales. Thank you for helping people notice how important digital marketing is in order for a business to succeed.

  OdpowiedzUsuń
 28. Nowadays, getting a doll from a Sex Dolls Shop discreetly has been quite a challenge.
  Big Boobs Sex Dolls for Sale Online is not a common phenomenon in the industry.
  Fantasy and Anime Sex Dolls for Sale are now the official leading trend in the dolls industry. Similar to buying from a
  Discreet Guns Shop

  OdpowiedzUsuń
 29. Finding a Juul Pods seller is getting more and more difficult as the Juul vape pod becomes more popular. Juul pods and Juul Pod Shops are always in high demand.

  OdpowiedzUsuń
 30. Nowadays, getting a doll from a Sex Dolls Shop discreetly has been quite a challenge.
  Big Boobs Sex Dolls for Sale Online is not a common phenomenon in the industry.
  Fantasy and Anime Sex Dolls for Sale are now the official leading trend in the dolls industry. Similar to buying from a
  Discreet Guns Shop

  OdpowiedzUsuń
 31. The recent collection of vital info gathered all round the globe on cetain great stories and products such as thos listed below will amaze you. what will you say about that n95 respirator
  pax era cbd pods glock store zastava ez9 for sale panzer arms bp-12 Mint juul pods weed for sale weed for sale juul pods Marijuana for sale

  OdpowiedzUsuń
 32. If you are looking to buy marijuana online or buy weed online, there are a few things to look out for. Most dispensaries nowadays sell not provide order marijuana online orders, they equally provide Hash Oil, Cannabis Oil, Weed TinsMarijuana Concentrates, Marijuana Seeds, Gummy Bears, Rick Simpson Oil and of course, Legal Marijuana for Sale Online, Marijuana Edibles, with a possibility to buy marijuana online with bitcoin

  OdpowiedzUsuń
 33. Nowadays, getting a doll from a Sex Dolls Shop discreetly has been quite a challenge.
  Big Boobs Sex Dolls for Sale Online is not a common phenomenon in the industry.
  Fantasy and Anime Sex Dolls for Sale are now the official leading trend in the dolls industry. Similar to buying from a
  Discreet Guns Shop

  OdpowiedzUsuń
 34. The recent collection of vital info gathered all round the globe on cetain great stories and products such as thos listed below will amaze you. what will you say about that n95 respirator
  pax era cbd pods glock store zastava ez9 for sale panzer arms bp-12 Mint juul pods weed for sale weed for sale juul pods Marijuana for sale
  Juul Pod Shops

  OdpowiedzUsuń
 35. With THC vape pens and THC vape juice carried by THC vape Shops leading the way in the cannabis oil industry, a deeper look into the trend is warranted.

  OdpowiedzUsuń
 36. Recently, the canna industry has been going through an edit, with many previously ignored products like THC Cartridges now leading the way. Popular vape shops near me carry the following; CBD Oil, KingPen, Brass Knuckles, Cereal Carts, Dank Vapes, Mario Carts, Smart Carts, Stiiizy Pods. This is always a positive as innovation is always welcome in the industry, with no exceptions nonetheless. This growth represents the future of the canna industry, far and wide.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thc vape cartridges or vape pens or thc carts as people call it is rare to find in vape stores near me this days.Is this because of the ban on juul pods?Juul pods near me are also becoming scare giving chills about cbd oil for pains or cbd oil for cancer since alot of vendors now buy cbd oil online.How ever the vape stores near me selling juul pods and vape pens alongside thc carts are taking over the mantle of selling juul pods near me.we can focus on vape juice,cheap vape juice,e juice and vape stores Great new articles on glock store bill in the senate about buy guns online or guns for sale such as the glock 19,stribog and many others

   Usuń
 37. Thc vape cartridges or vape pens or thc carts as people call it is rare to find in vape stores near me this days.Is this because of the ban on juul pods?Juul pods near me are also becoming scare giving chills about cbd oil for pains or cbd oil for cancer since alot of vendors now buy cbd oil online.How ever the vape stores near me selling juul pods and vape pens alongside thc carts are taking over the mantle of selling juul pods near me.we can focus on vape juice,cheap vape juice,e juice and vape stores Great new articles on glock store bill in the senate about buy guns online or guns for sale such as the glock 19,stribog and many others

  OdpowiedzUsuń
 38. With juul pods taking over the vape market, vapers with the high zeal to buy juul pods online and other thc vape cartridges frequently search for juul pods near me, cbd juul pods, buy juul pods online, juul pod flavors, juul pods.A greater proportion of juul vapers have rated juul mango,juul mint and juul menthol as the best juul flavors among others, that not withstanding there are other pods which are juul compatible and refillable with vape juice.Are you loolking for a vape shop near me or near you to buy the best vape juice such as nicotin salts suitable for small devices, pod systems and vape mods?THC cartridges containing cbd vape oil brings you a great vaping experience.Though vaping cbd vape oil also help for canacer,its is the best option to use cbd oil for pain, cbd oil for cancer. To facilitate your online search to buy cbd oil online, search for cbd oil near me.

  OdpowiedzUsuń
 39. Quality content!
  Welcome to MEGA CANNABIS ONLINE DISPENSARY Buy Magic Mushrooms online,Buy cannabis oil online, Buy vape cartridges, buy edibles, buy magic mushrooms online and have them DISCRETELY SHIPPED
  to you (US/UK/EUROPE). We are the best online store selling legal cannabis (CBD) oil for pain, exotic kush strains and RSO for cancer,vape oil,(CBD) infused coconut oil and much more. We’ve also got CBD Pet treats, which can be administered to your pets like cannabis (CBD) oil for dogs and cats. With a vast gallery of cannabis oil and its related products, we offer you the best for your needs.This is Where to Buy Cannabis (CBD) Oil , exotic kush strains, Kush seeds, concentrates and magic mushrooms Online. MORE INFO.


  Buy MEDICAL and RECREATIONAL Cannabis online

  Magic Mushrooms for sale

  Buy Medicated Dog and Cat Treats online

  Buy Magic mushroom grow kit online

  Brass knuckle carts for sale

  Buy Vap Pen online

  Mail Order CBD infused edibles

  Buy THC live Diamonds online

  Tincture oil for sale

  Buy RSO online

  Buy Dragon Tears online

  OdpowiedzUsuń
 40. Great article! explicit information. I'll be checking from time to time for updates.
  Where to buy MAGIC MUSHROOMS online for depression. 100% Recommended.

  OdpowiedzUsuń
 41. With juul pods taking over the vape market, vapers with the high zeal to buy juul pods online and other thc vape cartridges frequently search for juul pods near me, cbd juul pods, buy juul pods online, juul pod flavors, juul pods.A greater proportion of juul vapers have rated juul mango,juul mint and juul menthol as the best juul flavors among others, that not withstanding there are other pods which are juul compatible and refillable with vape juice.Are you loolking for a vape shop near me or near you to buy the best vape juice such as nicotin salts suitable for small devices, pod systems and vape mods?THC cartridges containing cbd vape oil brings you a great vaping experience.Though vaping cbd vape oil also help for canacer,its is the best option to use cbd oil for pain, cbd oil for cancer. To facilitate your online search to buy cbd oil online, search for cbd oil near me.

  OdpowiedzUsuń

 42. Juul pods or juul pods near me are becoming the talk of the town.The FDA'S ban on juul pods such as mango juul pods,mint juul pods have slowed down the juul pods for sale businesses in and around the state.Juul pods bulk or juul pods near me are running out of juul pods and thc juul pods, So the mint juul pods or juul mango pods are mostly found in vape stores near me or vape stores who sell cheap vape juice, vape juice, nicotine vape juice or thc vape juice. so vape juice near me or cheap vape juice near me now can be gotten from the vape stores near me other products of the pax era such as pax era pods, pax pods,pax era cbd pods and pax era thc pods are also available in thiese vape shops Juul pods near me ,Juul pods.juul pods bulk mint juul pods,mango juul pods

  OdpowiedzUsuń
 43. Buy JUUL Pods online today and improve on your smoking habits with our Nicotine JUUL Pods and Vaporizers. Everybody’s JUUL experience is different but nevertheless outstanding. Our brand is among the leaders in Nicotine Vape Cartridges. Order our JUUL Pods and JUUL devices today and become a part of the healthier and safer smoking family.

  OdpowiedzUsuń
 44. We are Professional IT technicians and we produce SUPER UNDETECTED COUNTERFEIT MONEY for all currencies and SSD CHEMICALS SOLUTION , fell free to visit our SHOP anytime.

  OdpowiedzUsuń
 45. The grand stribog or call it Stribog is a top selling model just like the glock 19x,glock 19 and glocks in general.So looking for a glockstore or glock store to buy glocks online then you can check out the latest vast collection of pistols like the Grand power stribog sp9a1,Grand power stribog gen 2,Stribog gen 2,stribog 9mm,Grand power stribog brace,Springfield XDs,grand power stribog a3, Our glockstore has top selling vortex optics and magazines too like the vortex,viper,riflescopes,vortex viper.vortex binoculars,red dots vortex venom Feel free to browse through our great collection .

  OdpowiedzUsuń

 46. The vaping industry have always been on a varible caused by customers preference through the brand thy find confortable and safe consuming, With juul pods taking over the vape market, vapers with the high zeal to buy juul pods online and other thc vape cartridges frequently search for juul pods near me, cbd juul pods,juul compatible pods buy juul pods online, juul pod flavors, juul pods.A greater proportion of juul vapers have rated juul mango,juul mint and juul menthol as the best juul flavors among others, that not withstanding there are other pods which are juul compatible and refillable with vape juice.Are you loolking for a vape shop near me or near you to buy the best vape juice such as nicotin salts suitable for small devices, pod systems and vape mods?THC cartridges containing cbd vape oil brings you a great vaping experience.Though vaping cbd vape oil also help for canacer,its is the best option to use cbd oil for pain, cbd oil for cancer. To facilitate your online search to buy cbd oil online, search for cbd oil near me.Buying cheap vape juice online is very simple when you serach for vape store near me, vape shop near me.

  OdpowiedzUsuń

 47. The vaping industry have always been on a varible caused by customers preference through the brand thy find confortable and safe consuming, With juul pods taking over the vape market, vapers with the high zeal to buy juul pods online and other thc vape cartridges frequently search for juul pods near me, cbd juul pods,juul compatible pods buy juul pods online, juul pod flavors, juul pods.A greater proportion of juul vapers have rated juul mango,juul mint and juul menthol as the best juul flavors among others, that not withstanding there are other pods which are juul compatible and refillable with vape juice.Are you loolking for a vape shop near me or near you to buy the best vape juice such as nicotin salts suitable for small devices, pod systems and vape mods?THC cartridges containing cbd vape oil brings you a great vaping experience.Though vaping cbd vape oil also help for canacer,its is the best option to use cbd oil for pain, cbd oil for cancer. To facilitate your online search to buy cbd oil online, search for cbd oil near me.Buying cheap vape juice online is very simple when you serach for vape store near me, vape shop near me.

  OdpowiedzUsuń
 48. Our List of vaporizers such as the dry herb vaporizers,Pax 3, firefly 2 and Davinci iq are being flaunted in the market alongside vape pens.Thc vape pens and cbd vape pens are one of the best vape pens you can think of if you want to buy a vape pen online or searching for vape pens for sale.With the new trend of vape pens in the market, people who buy vaporizers online from vape stores or smoke shops are now confused if the vape store or smoke shops are the ideal places for both portable vaporizers or deskstop vaporizers for sale.The concept of vaping and asking questions like what is a vape can now be answered here on our online vape store alongside other vape questions regarding the type and best vaporizers to buy online.Vaporizers like the pen vaporizers,the crafty and many more.Top selling vaporizers and vapes are the Pax,Herb-E Vaporizer,Firely 2 vs pax 3,Storz & Bickel,Smok vape pen 22,Pen Vape | Juul Vape Pen | Cartridge Vape Pen | Dry Herb Vape Pen |Juul pods near me. thc carts and thc cartridges

  OdpowiedzUsuń
 49. welcome to our Registered family cattery where we have , sphynx kittens for sale,british shorthair kittens for sale and maine coon kittens for sale .the sphynx cat , maine coon cat and the british shorthair cat are all breeds with calm temperaments , welcoming and hypoallegenic.so if you are loking for a companoin then because in our cattery, we have ssphynx kittens for adoption,maine coon kittens for adoption and british shorthair kittens for adoption.Allergies taking atoll on you? we have avaialble hypoallergnic kittens for sale , Adopt a hypoallergenic kitten today.

  OdpowiedzUsuń
 50. To begin with, it is known in the whole world that it has not been easy to buy psychedelic online overnight.
  buy magic mushrooms gives you the opportunity to buy psychedelic drugs online https://buymagicmushrooms.org Here to provide you all with the best quality research chemicals online. buy psychedelic online buy research chemicals online buy pure ketamine powder buy kambo sticks online buy ibogaine online buy iboga online buy heroin online buy golden teacher mushrooms buy flakka apvp online buy etizolam powder online buy dmt online buy crystal meth online buy pure https://gloriouspharmacy.net crystal meth online buy changa online buy ayahuasca online buy a-php crystals online buy a-pvp crystals online buy-5 meo dmt online buy diazepam powder online buy 4 c-pvp dmt-online buy 4-fluoroamphetamine online buy ketamin powder online buy ketamin liquid online buy 4 aco dmt online https://primeresearchchem.com
  british shorthair

  british shorthair cat
  british short hair

  british shorthair kittens
  psilocin pills


  psilocybin mushroom grow kit


  magic mushroom spores for sale


  how long do mushrooms sleep


  how to grow psilocybin mushrooms


  golden teacher spores


  buy-cocaine-online
  1P LSD online
  fentanyl Powder

  OdpowiedzUsuń
 51. To begin with, it is known in the whole world that it has not been easy to buy psychedelic online overnight.
  buy magic mushrooms gives you the opportunity to buy psychedelic drugs online https://buymagicmushrooms.org Here to provide you all with the best quality research chemicals online. buy psychedelic online buy research chemicals online buy pure ketamine powder buy kambo sticks online buy ibogaine online buy iboga online buy heroin online buy golden teacher mushrooms buy flakka apvp online buy etizolam powder online buy dmt online buy crystal meth online buy pure https://gloriouspharmacy.net crystal meth online buy changa online buy ayahuasca online buy a-php crystals online buy a-pvp crystals online buy-5 meo dmt online buy diazepam powder online buy 4 c-pvp dmt-online buy 4-fluoroamphetamine online buy ketamin powder online buy ketamin liquid online buy 4 aco dmt online https://primeresearchchem.com
  british shorthair

  british shorthair cat
  british short hair

  british shorthair kittens
  psilocin pills


  psilocybin mushroom grow kit


  magic mushroom spores for sale


  how long do mushrooms sleep


  how to grow psilocybin mushrooms


  golden teacher spores


  buy-cocaine-online
  1P LSD online
  fentanyl Powder

  OdpowiedzUsuń
 52. Jungle boys is an award winning Marijuana brand from Los Angeles. The Jungle boys farm is an authorized and licenced kush grower and distributor.
  Jungle boys also comprise of a jungle boys clothing brand with fabrics such as hoodies, caps, t shirts and sucks.
  The Jungle boys kush strains are wwide spread across both sativa, hybrid and indica species. Jungle boys indica fire brands are usually recommended to patients with medical conditions such as insomnia.
  Jungle boys strains such as the Sin mints, Zack pie ,Jungle mints, Jungle boys,
  Jungle apples , Jungle boys frosted cake , Jungle boys hippy crasher and Motor breath are best sellers of the brand.
  buy Jungle boys online at wholesale prices from the Jungle boys farm

  OdpowiedzUsuń
 53. https://www.applessupport.com/

  USA & CANADA : iPod, Mac and iPad technical support: (888) APPLE–CARE Toll-free no :(1-888–361–3712)
  USA & CANADA : iPhone technical support: (888) MY–iPhone
  Toll-free no : (1-888–361–3712)

  OdpowiedzUsuń
 54. https://www.applessupport.com/

  USA & CANADA : iPod, Mac and iPad technical support: (888) APPLE–CARE Toll-free no :(1-888–361–3712)
  USA & CANADA : iPhone technical support: (888) MY–iPhone
  Toll-free no : (1-888–361–3712)

  OdpowiedzUsuń
 55. Vape carts 4 all specialize in the very finest, pharmaceutical-grade, Organic & Vegan Cannabis and cartridges. We deliver it straight to your home across the globe. Source your medicinal cannabis products with peace of mind, from our all vegan, strictly organic and pesticide-free menu.
  west coast extract vape carts
  krt carts solvent free web site
  krt carts sovent free
  buy krt vape cartridges online
  krt vapes
  krt vape cartridges
  krt dab carts
  curepen
  buy curepen online
  cali gold extract
  buy cali gold extract
  Cali gold carts
  Cali gold extract cartridge 24k
  brass knuckles jack herer
  tahoe og brass knuckles

  OdpowiedzUsuń


 56. Do you even vape bro? Pre-filled marijuana vape cartridges are easy to use, easy to dose, portable and convenient way to consume marijuana which is preferred by many marijuana patients today. For our patients seeking a discreet way to medicate, THC Vapes Carts And Pods is fortunate to present THC oil filled and pre-filled cartridges. Ranging in strain type and THC levels, you’ll find several brand options for patients below. We work with local companies to ensure that we can present the best price and best quality CBD oil vapes cartridges online for our patients. https://thcvapescartsandpods.com/
  buy thc vape carts online
  buy vape cartridges online
  vape shop online
  buy vaporizer online
  thc vape cartridges for sale
  order thc vape carts online
  buy buy stiiizy carts online
  buy best thc vape carts online
  buy smok vapes cartridges online
  buy cannabis oil online
  cannabis oil for sale
  best vaporizer for sale
  thc vape cartridges
  heavy hitter for sale
  buy vape accessories online
  order brass knuckles online
  buy brass knuckles vapes carts
  order marijuana vaporizer online
  Arizer Solo 2
  thc-kush-syrup
  buy kingpens online online
  buy 710 kingpens online
  sour-diesel-cannabis-oil
  buy ABX vape carts online
  buy juul pods online
  buy juul pods near me
  juul pods classic tobacco online
  juul pods for sale
  buy juul pods flavors online
  juul pods mint flavor
  order juul pods online
  buy juul pods mango flavor
  juul pods

  OdpowiedzUsuń


 57. Do you even vape bro? Pre-filled marijuana vape cartridges are easy to use, easy to dose, portable and convenient way to consume marijuana which is preferred by many marijuana patients today. For our patients seeking a discreet way to medicate, THC Vapes Carts And Pods is fortunate to present THC oil filled and pre-filled cartridges. Ranging in strain type and THC levels, you’ll find several brand options for patients below. We work with local companies to ensure that we can present the best price and best quality CBD oil vapes cartridges online for our patients. https://thcvapescartsandpods.com/
  buy thc vape carts online
  buy vape cartridges online
  vape shop online
  buy vaporizer online
  thc vape cartridges for sale
  order thc vape carts online
  buy buy stiiizy carts online
  buy best thc vape carts online
  buy smok vapes cartridges online
  buy cannabis oil online
  cannabis oil for sale
  best vaporizer for sale
  thc vape cartridges
  heavy hitter for sale
  buy vape accessories online
  order brass knuckles online
  buy brass knuckles vapes carts
  order marijuana vaporizer online
  Arizer Solo 2
  thc-kush-syrup
  buy kingpens online online
  buy 710 kingpens online
  sour-diesel-cannabis-oil
  buy ABX vape carts online
  buy juul pods online
  buy juul pods near me
  juul pods classic tobacco online
  juul pods for sale
  buy juul pods flavors online
  juul pods mint flavor
  order juul pods online
  buy juul pods mango flavor
  juul pods

  OdpowiedzUsuń