Zaglądają, podglądają.

poniedziałek, 15 kwietnia 2019

!!!

Bez kwiatków, choć wreszcie słońce.
Zmieniłam zawód, dorobiłam, co trzeba i dwadzieścia lat uczyłam w szkole podstawowej - biologia, chemia, fizyka, czasem coś jeszcze, bo to mała wiejska szkoła była. Była, bo, jak zwykle to co dobre, zlikwidowali.
M pukał się po głowie, kiedy ślęczałam nad konspektami, nad papierami i innymi sprawami, tymi poza 18. godzinami pensum.
Po co ci to było? Bo mi się podobało, bo coś się działo, bo to jedyna praca, która dawała mi satysfakcję, bo mogłam sobie na taką fanaberię pozwolić  z racji Jego zarobków.
Zawsze jednak, do teraz, na bieżąco, bo dzieci rodzinnych i znajomych sporo.
Po kolejnej, jeszcze gorszej niż poprzednia, nieudanej reformie, po przejrzeniu nowych podstaw i podręczników, ogarnęło mnie przerażenie. Jak i kiedy to zrealizować? Nie da się.
No i za chwilę będą efekty. Dzisiejsi 7. i 8. klasiści nie umieją w zasadzie niczego, choć przerobili wszystko. I nie ma w tym żadnej winy dzieci oraz nauczycieli. Całość winy ponosi "dobra zmiana".
Jeszcze nie widać do końca jej następstw. Nie widać zmęczenia, bezradności, wycofywania się, frustracji i jakiejkolwiek radości dzieci. Niebawem zobaczymy, jak będą sobie z tym "radzić". A mogą różnie i bardzo się tego boję.
"Obyś cudze dzieci uczył". Jakże trafne. Kto nie uczył, nie zrozumie.
A mimo wszystko, gdybym miała jeszcze raz wybierać, to znowu szkoła.
Może to powołanie, może satysfakcja?
Może po to, by po latach dowiedzieć się o sobie takich rzeczy?


"Dziękuję Pani Grażyna za jej klasę, wewnętrzny spokój, którym zarażała, pasję do opowiadania o biologii i że dzięki niej jestem tak wrażliwa na przyrodę. 🐛🌲 🐝🐾
Dziękuję wszystkim Nauczycielom z nieistniejącej już niestety Szkoły Podstawowej w P..... Mała szkoła wielka duchem. Do tej pory to miejsce zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Pielęgnuję wspomnienia związane z całą społecznością. A nauczycielom dziękuję, że uczyli patrzeć szerzej, dalej, głębiej."

"Mentorów, nauczycieli, mistrzów i autorytetów było i jest wielu w moim życiu...
Ale kilku nie zapomnę nigdy
Szkoła w P... to fundament na którym zbudowalem siebie

Małą prowincjonalna szkoła jakich było wiele a jednak tak bardzo wyjątkowa. 
Każdy nauczyciel pracujący w niej zasługuje w moich oczach na najwyższe uznanie. To było miejsce które dziś mogę nazwać domem i prawdziwą placówką oświaty. Wielu z pedagogów których spotkałem powinienem podziękować
Lecz Pani Grażyna zasługuje na to w sposób szczególny
Bo odpowiada w sposób bezpośredni za to kim jestem i czym się dziś zajmuję.
Rozumiała że rysowane przeze mnie muchomory lewitujące na tle lasu nie są dziecięcą fantazją małego chłopca, tylko zalążkiem talentu. Dostrzegła duszę Janka Muzykanta, gdy jeszcze nikt jej nie widział.
Pani Grażynko, dziś dziękuję za to 😘"
To wpisy na FB od Magdy i Adama. Są doktorantami, Magda w stolicy, ekonomia, Adam, mój Janko Muzykant, we Wrocławiu ASP.
Taki to zawód i taka satysfakcja.
Ciekawa jestem Waszych komentarzy, Waszego zdania o tym, co się dzieje.
Coś się poprzestawiało podczas kopiowania i jakiś dziwaczny ten tekst, ale wiecie, o co chodzi.
Pozdravka.


24 komentarze:

 1. Gaju, pracuję ze studentami na prywatnej artystycznej uczelni. Poziom ich wiedzy, szczególnie w dziedzinie sztuki, historii sztuki niestety bywa niemal zerowy. Pisać też raczej nie potrafią. Nie czytają, nie czytali. Reforma goni reformę, tylko cel się gdzieś zgubił.
  Milo czytać, jak to niegdyś bywało, bo ja miałam takich właśnie nauczycieli, profesorów! Ileż pasji było w ich pracy, ile dodatkowych zajęć, kółek zainteresowań, wypraw w góry, wędrówek i poznawania przyrody...
  Prestiż nauczyciela - gdzie on?

  OdpowiedzUsuń
 2. Skończyłam geografie na studiach pedagogicznych. Potem szereg podyplomówek. Też uczę, a w zawodzie jestem od ponad 20 lat, więc tekst jest bliski memu sercu, choć z normalnym nauczaniem niewiele mam wspólnego, bo początkowo ze studentami a teraz pracuje w szkole funkcjonującej przy placówce dla tzw. "trudnej" młodzieży. Ale prywatnie mam 3 dzieci i przerobiłam z nimi już wszystkie przedmioty i szczeble nauczania od nowa. Wiele razy wspierałam pomocą córkę w przygotowaniach do matury. W szkole temat zaledwie "liźniety", resztę niech dzieciak nauczy się sam. To samo z młodszą, która dziś przystąpiła do egzaminów. Moje dzieci miały mnie - mamę, która coś tam wie, w razie potrzeby się douczy itp. A jak mają w tej sytuacji radzić sobie dzieci pozostawione same sobie? W mojej ocenie w tym całym nauczaniu za dużo treści, za dużo bezrozumnego przyswajania - na zasadzie zakuć, zaliczyć, zapomnieć... Wielu zjawisk i procesów dzieci nawet nie rozumieją, bo nikt im tego nie tłumaczy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście nie winię nauczycieli, robią co mogą, a większość z tych, których znam angażuje się całym sercem w swoją pracę. Niestety, 45 min to za mało na taką ilość materiału w dużym 30-osobowym zespole klasowym. Córka dopiero na dodatkowych zajęciach w szkole ze swoją nauczycielką matematyki na spokojnie "załapała" trudniejsze dla niej zagadnienia

   Usuń
 3. Miód na serce nauczyciela! Sam jestem nauczycielem, tyle tylko, że trochę starszych dzieci i tyle tylko, że Janków Muzykantów spotkałem może ze trzech w ciągu 25 lat pracy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Poczucie satysfakcji zawsze chyba mnie fascynowało w nauczaniu i dawało kopa do działania. Te listy świadczą o tym, że mimo natłoku treści, zaliczania egzaminów, udało Ci się zaszczepić w tych młodych ludziach coś więcej niż "zdać, zaliczyć, zapomnieć". Momentami wydaje mi się, że jest już to niemożliwe, a jednak znajduję takie osoby, którym się to udaje. A mówią, że zawód nauczyciela jest łatwy. To, co się teraz dzieje jest przykre zarówno dla nauczycieli jak i dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już sama nie wiem... przepracowałam 19 lat w podstawówce i 12 w szkolnictwie wyższym ( 8 lat równolegle), jestem na emeryturze, ale ten strajk mocno przeżyłam. Powiem tylko tyle, że najlepiej czułam się z uczniami na lekcji, w klasie, za zamkniętymi drzwiami. To był nasz świat, świat wiedzy, radości, czasem dobrej zabawy, poznawanie siebie, dawania z każdej strony wielu cennych rzeczy. Jednak, z czasem, coraz bardziej radość uczenia psuły wszystkie zarządzenia, bzdurne przepisy, bezsensowne wymagania dyrekcji itp. i w końcu wypaliłam się zawodowo.
  W swojej karierze zawodowej zaliczyła chyba z 12 ministrów i było coraz gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja po historii i religioznawstwie (tak, był taki czas, kiedy szkoły proponowały nauczycielom dokształcanie się w tej dziedzinie i prowadzenie takich zajęć). Bardzo lubiłam pracę z młodzieżą i również zaświadczam, że zaangażowany nauczyciel nie pracuje 18 h/tyg. Satysfakcja ze współpracy z młodymi ludźmi była ogromna, choć, oczywiście, nie była sielanką. Gratuluję wyrazów uznania i wdzięczności od wychowanków.
  To, co się dzieje, boli i napawa przerażeniem, bo tak, jak piszesz, skutki będą widoczne za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gaju, znowu przepadłaś :-)
  Odwiedź mnie, mam inny adres blogów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak się już wszystko zrobi i siądzie, na to popatrzy to jest bardzo duża satysfkacja

  OdpowiedzUsuń
 9. Oj jak ja Ci zazdroszczę!
  Moje największe marzenie, to mieć piękny ogród. Zastanawiam się poważnie nad firmą, która się tym zajmuje, np. projektowanie ogrodow w dzierżoniowie się rozwija świetnie i moja przyjaciółka korzystała z ich oferty. Teraz się obie nie możemy napatrzeć na niego :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawy wpis
  Dzięki, będę odwiedzać:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam serdecznie. Ja mam pytanie do wszystkich osób posiadające własne ogrody/ogródki. Interesują mnie aktualnie parasole ogrodowe i chciałam podpytać jakiego producenta mogliby Państwo doradzić? Zależy mi na tym, żeby parasole mogły stać cały czas, nawet w deszczu i większe wichury.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przyznajcie się, jak Wam idzie uprawa wszystkich pięknych kwiatów? Są momenty załamania, czy macie to już na tyle wyuczone, że takie rzeczy się Wam nie zdarzają? Ja przyznam szczerze, że mam niemały problem z utrzymaniem wszystkich kwiatów, ale liczę na to, że pomoże mi we wszystkim nawóz od http://www.substral.pl/

  OdpowiedzUsuń
 13. Gaju, napisz prosze kilka slowek, nawet jak nie masz natchnienia i Ci ciezko z powodu tej fermy. Napisz, czy bardzo Ci ona dokucza no i czy w ogole w dalszym ciagu uprawiacie Wasz ogrod, czy troche przystopowaliscie. Ty zawsze masz jakies ciekawe tematy do obgadania. Pozdrawiam Cie serdecznie. Glowa do gory, czekamy :) Gosia

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 15. Welcome to dankvapesonlineshop, your online specialist for buy dank vapes, 710 kin pen, buydank woods prerolls . If you are interested in vaping then you are in the right place! Our wide range offers the right equipment for beginners as well as for advanced and professional vapers. To ensure that you have a safe and pleasant vaping experience, we rely on high-quality in our dank vapes products. Our dank vapes, 710 kin pen, moon rock carts and brass knuckles are sourced exclusively from reputed brands with high quality standards.

  OdpowiedzUsuń
 16. We are a group of unique experts who manufacture real and fake passports , IDs,driver’s licenses  and other documents proving your identity or qualification.
  We have many years of experience in this field that’s why you can be absolutely sure that no matter what you order from us, you will always receive a high-quality document that meets the necessary standards and requirements.Being the unique producers of bothreal and fake documents , we can make such travel and identity Visas,ID cards , Resident Permitsdocuments as Passports,  Driver’s Licenses and Birth certificates,IELTS Certificates,Social Security Number . Besides, you can order some other documents such as Buy Real Passports Online,Buy Fake Passport Online,Buy Real ID Cards,Buy Real Driver’s License,Resident Permits Application,IELTS, TOEFL Certificates For Sale   and others.
  our other companies include
  Fake Money for Sale,Buy Undetectable Money Bills

  Do you want to buy counterfeit money,fake notes for sale that looks real with Great Prices and Highest Quality ? Here is your chance to purchase Class A Prop and Replica Bank notes‎ . With over a billion of our products circulating around the world, we offer only original high quality COUNTERFEIT currencies and fake documents .Shipping from Ukraine and UK. you can click  here to read more

  OdpowiedzUsuń
 17. Takie słowa to niesamowita motywacja! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. The e-fluid cartridges, or juul pods for sale, arrive in an assortment of flavors like cool mint, creme brulee, classi tobacco,menthol juul , mango-juul,juul starter kit,cucumber juul and natural product mixture, and each unit contains about as much nicotine as one pack of cigarettes. JUUL cases contain a blend of glycerol and propylene glycol, nicotine, benzoic corrosive, and flavorants.click HHERE and buy juul pods online from the Official juul website with 100% guarantee.

  OdpowiedzUsuń