Zaglądają, podglądają.

czwartek, 7 lipca 2011

Skalniak.

Pisałam już skąd się wziął u mnie ogromny skalniak, zwany też skarpą, którego nigdy nie chciałam. Pisałam, że powstał z konieczności i co w sobie kryje. No a skoro musiał powstać, to ja musiałam go polubić. I lubię!  Zamyka perspektywę ogrodu, zasłania kompostownik, ogród warzywny i stos drewna na opał, a nawet osłania trochę od wiatru. Same zalety. Poza tym, tak wrósł w pejzaż, że nie wiem, jak by to było, gdyby go nie było. Na początku wymagał sporo pracy, bo roślinki były maleńkie,  przestrzeń ogromna, więc chwasty miały pole do popisu i to nie w przenośni. Teraz zarósł  i coraz mniej z nim kłopotu. Nie ma tu zresztą miniaturowych często, kolekcjonerskich roślin skalnych. To dla skalniakowych hobbystów. U mnie jest raczej to, co ma mi nie sprawiać większego kłopotu. Z wybrańców są dwie lewizje, ale małe to takie, że w ogóle nie widać, a kaprysi strasznie. Wiem, że są ich wielbiciela, ja nie. Skalniaka nie da się opisać. Skalniak należy oglądać.
Oto spojrzenie na środkową część. Za chwilę będzie burza.A teraz bocznymi schodkami, nieco zarośniętymi, w górę.

Na górze gigantyczny głaz. Porastający go bluszcz przycinam, ale to walka z wiatrakami. Zachwyca mnie ten kontrast koloru, materii i faktur.

O pannie dziewannie samosiejce już pisałam chyba, ale warto ją pooglądać. A samo słowo "dziewanna"! Dla mnie jest w nim zawarte lato. Lato w słowie.
I jeszcze "trzy kolory" i "dwa kolory". Dzięki barwom, mimo niewielkiej ilości roślin kwiatowych na skalniaku jest kolorowo.


Tu skalniakowy miks z kamieniami i kwitnącą tawułą.

A kończąc spacer po tak zwanej "prawej skarpie" spójrzmy z bliska na cud natury, jakim jest kwitnąca lawenda z uwieszonymi na niej bielinkami.

 Kolejne części skalniaka nastąpią niebawem.
Pozdrawiam moich Gości lawendowo i niech takie motyklki... no, nie tylko na lawendzie...

6 komentarzy:

 1. Jest on na Twoim zdjęciu na "przywitanie"i zawsze mi się podobał.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Skalniak jakich nie widzi się w przydomowych ogrodach, ze względu na ograniczenia powierzchni. Zachwyca!
  U mnie założyłam w tym roku maleńki, ale jeszcze nie mam co pokazywać, może w przyszłym roku jak rośliny nieco rozrosną się:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękny i te dziewanny samosiejki świetnie się na nim prezentują. Fantastyczne zdjęcię motylków z lawendą. Dziękuję za zabrabie na tak miły spacer.

  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. o jak ja lubię taką burzową chmurę wiszącą nad światem i to światło spode łba chmury... i lawendę, i pannę dzie- wannę, i kontrast bluszczu z kamieniem... A jeszcze ci nie pisałam o twojej kapliczce. Bo to śmieszne- między tym, co piszesz opowiadając o wspomnieniu z dzieciństwa, a tą realną, z aktualnych fotografii jest taki rozdźwięk- ta ze słów to grota w Lourdes, ta na fotce- kicz. A jednak to ta z dzieciństwa jest prawdziwa... Dla mnie np. słowa "nabożeństwo majowe" opowiadają o dzieciach przy grocie oplecionej dziką różą, o transowej litanii... a rzeczywistość to kilka starszych pań i mały chłopiec przy tandetnym krzyżu ze wstążkami. A jednak jest to tym samym. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przywitał mnie u Ciebie piękny skalniak, a potem rozczytałam się, dziewanna kojarzy mi się z piaskami i powietrzem drgającym z upału, cudne rośliny, pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pięknie się ta dziewanna wpasowała w Twoje rośliny, lawenda cudowna.
  Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń