Zaglądają, podglądają.

poniedziałek, 15 kwietnia 2019

!!!

Bez kwiatków, choć wreszcie słońce.
Zmieniłam zawód, dorobiłam, co trzeba i dwadzieścia lat uczyłam w szkole podstawowej - biologia, chemia, fizyka, czasem coś jeszcze, bo to mała wiejska szkoła była. Była, bo, jak zwykle to co dobre, zlikwidowali.
M pukał się po głowie, kiedy ślęczałam nad konspektami, nad papierami i innymi sprawami, tymi poza 18. godzinami pensum.
Po co ci to było? Bo mi się podobało, bo coś się działo, bo to jedyna praca, która dawała mi satysfakcję, bo mogłam sobie na taką fanaberię pozwolić  z racji Jego zarobków.
Zawsze jednak, do teraz, na bieżąco, bo dzieci rodzinnych i znajomych sporo.
Po kolejnej, jeszcze gorszej niż poprzednia, nieudanej reformie, po przejrzeniu nowych podstaw i podręczników, ogarnęło mnie przerażenie. Jak i kiedy to zrealizować? Nie da się.
No i za chwilę będą efekty. Dzisiejsi 7. i 8. klasiści nie umieją w zasadzie niczego, choć przerobili wszystko. I nie ma w tym żadnej winy dzieci oraz nauczycieli. Całość winy ponosi "dobra zmiana".
Jeszcze nie widać do końca jej następstw. Nie widać zmęczenia, bezradności, wycofywania się, frustracji i jakiejkolwiek radości dzieci. Niebawem zobaczymy, jak będą sobie z tym "radzić". A mogą różnie i bardzo się tego boję.
"Obyś cudze dzieci uczył". Jakże trafne. Kto nie uczył, nie zrozumie.
A mimo wszystko, gdybym miała jeszcze raz wybierać, to znowu szkoła.
Może to powołanie, może satysfakcja?
Może po to, by po latach dowiedzieć się o sobie takich rzeczy?


"Dziękuję Pani Grażyna za jej klasę, wewnętrzny spokój, którym zarażała, pasję do opowiadania o biologii i że dzięki niej jestem tak wrażliwa na przyrodę. 🐛🌲 🐝🐾
Dziękuję wszystkim Nauczycielom z nieistniejącej już niestety Szkoły Podstawowej w P..... Mała szkoła wielka duchem. Do tej pory to miejsce zajmuje szczególne miejsce w moim sercu. Pielęgnuję wspomnienia związane z całą społecznością. A nauczycielom dziękuję, że uczyli patrzeć szerzej, dalej, głębiej."

"Mentorów, nauczycieli, mistrzów i autorytetów było i jest wielu w moim życiu...
Ale kilku nie zapomnę nigdy
Szkoła w P... to fundament na którym zbudowalem siebie

Małą prowincjonalna szkoła jakich było wiele a jednak tak bardzo wyjątkowa. 
Każdy nauczyciel pracujący w niej zasługuje w moich oczach na najwyższe uznanie. To było miejsce które dziś mogę nazwać domem i prawdziwą placówką oświaty. Wielu z pedagogów których spotkałem powinienem podziękować
Lecz Pani Grażyna zasługuje na to w sposób szczególny
Bo odpowiada w sposób bezpośredni za to kim jestem i czym się dziś zajmuję.
Rozumiała że rysowane przeze mnie muchomory lewitujące na tle lasu nie są dziecięcą fantazją małego chłopca, tylko zalążkiem talentu. Dostrzegła duszę Janka Muzykanta, gdy jeszcze nikt jej nie widział.
Pani Grażynko, dziś dziękuję za to 😘"
To wpisy na FB od Magdy i Adama. Są doktorantami, Magda w stolicy, ekonomia, Adam, mój Janko Muzykant, we Wrocławiu ASP.
Taki to zawód i taka satysfakcja.
Ciekawa jestem Waszych komentarzy, Waszego zdania o tym, co się dzieje.
Coś się poprzestawiało podczas kopiowania i jakiś dziwaczny ten tekst, ale wiecie, o co chodzi.
Pozdravka.


239 komentarzy:

 1. Gaju, pracuję ze studentami na prywatnej artystycznej uczelni. Poziom ich wiedzy, szczególnie w dziedzinie sztuki, historii sztuki niestety bywa niemal zerowy. Pisać też raczej nie potrafią. Nie czytają, nie czytali. Reforma goni reformę, tylko cel się gdzieś zgubił.
  Milo czytać, jak to niegdyś bywało, bo ja miałam takich właśnie nauczycieli, profesorów! Ileż pasji było w ich pracy, ile dodatkowych zajęć, kółek zainteresowań, wypraw w góry, wędrówek i poznawania przyrody...
  Prestiż nauczyciela - gdzie on?

  OdpowiedzUsuń
 2. Skończyłam geografie na studiach pedagogicznych. Potem szereg podyplomówek. Też uczę, a w zawodzie jestem od ponad 20 lat, więc tekst jest bliski memu sercu, choć z normalnym nauczaniem niewiele mam wspólnego, bo początkowo ze studentami a teraz pracuje w szkole funkcjonującej przy placówce dla tzw. "trudnej" młodzieży. Ale prywatnie mam 3 dzieci i przerobiłam z nimi już wszystkie przedmioty i szczeble nauczania od nowa. Wiele razy wspierałam pomocą córkę w przygotowaniach do matury. W szkole temat zaledwie "liźniety", resztę niech dzieciak nauczy się sam. To samo z młodszą, która dziś przystąpiła do egzaminów. Moje dzieci miały mnie - mamę, która coś tam wie, w razie potrzeby się douczy itp. A jak mają w tej sytuacji radzić sobie dzieci pozostawione same sobie? W mojej ocenie w tym całym nauczaniu za dużo treści, za dużo bezrozumnego przyswajania - na zasadzie zakuć, zaliczyć, zapomnieć... Wielu zjawisk i procesów dzieci nawet nie rozumieją, bo nikt im tego nie tłumaczy...

  OdpowiedzUsuń
 3. Miód na serce nauczyciela! Sam jestem nauczycielem, tyle tylko, że trochę starszych dzieci i tyle tylko, że Janków Muzykantów spotkałem może ze trzech w ciągu 25 lat pracy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Poczucie satysfakcji zawsze chyba mnie fascynowało w nauczaniu i dawało kopa do działania. Te listy świadczą o tym, że mimo natłoku treści, zaliczania egzaminów, udało Ci się zaszczepić w tych młodych ludziach coś więcej niż "zdać, zaliczyć, zapomnieć". Momentami wydaje mi się, że jest już to niemożliwe, a jednak znajduję takie osoby, którym się to udaje. A mówią, że zawód nauczyciela jest łatwy. To, co się teraz dzieje jest przykre zarówno dla nauczycieli jak i dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już sama nie wiem... przepracowałam 19 lat w podstawówce i 12 w szkolnictwie wyższym ( 8 lat równolegle), jestem na emeryturze, ale ten strajk mocno przeżyłam. Powiem tylko tyle, że najlepiej czułam się z uczniami na lekcji, w klasie, za zamkniętymi drzwiami. To był nasz świat, świat wiedzy, radości, czasem dobrej zabawy, poznawanie siebie, dawania z każdej strony wielu cennych rzeczy. Jednak, z czasem, coraz bardziej radość uczenia psuły wszystkie zarządzenia, bzdurne przepisy, bezsensowne wymagania dyrekcji itp. i w końcu wypaliłam się zawodowo.
  W swojej karierze zawodowej zaliczyła chyba z 12 ministrów i było coraz gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja po historii i religioznawstwie (tak, był taki czas, kiedy szkoły proponowały nauczycielom dokształcanie się w tej dziedzinie i prowadzenie takich zajęć). Bardzo lubiłam pracę z młodzieżą i również zaświadczam, że zaangażowany nauczyciel nie pracuje 18 h/tyg. Satysfakcja ze współpracy z młodymi ludźmi była ogromna, choć, oczywiście, nie była sielanką. Gratuluję wyrazów uznania i wdzięczności od wychowanków.
  To, co się dzieje, boli i napawa przerażeniem, bo tak, jak piszesz, skutki będą widoczne za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gaju, znowu przepadłaś :-)
  Odwiedź mnie, mam inny adres blogów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak się już wszystko zrobi i siądzie, na to popatrzy to jest bardzo duża satysfkacja

  OdpowiedzUsuń
 9. Oj jak ja Ci zazdroszczę!
  Moje największe marzenie, to mieć piękny ogród. Zastanawiam się poważnie nad firmą, która się tym zajmuje, np. projektowanie ogrodow w dzierżoniowie się rozwija świetnie i moja przyjaciółka korzystała z ich oferty. Teraz się obie nie możemy napatrzeć na niego :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawy wpis
  Dzięki, będę odwiedzać:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam serdecznie. Ja mam pytanie do wszystkich osób posiadające własne ogrody/ogródki. Interesują mnie aktualnie parasole ogrodowe i chciałam podpytać jakiego producenta mogliby Państwo doradzić? Zależy mi na tym, żeby parasole mogły stać cały czas, nawet w deszczu i większe wichury.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przyznajcie się, jak Wam idzie uprawa wszystkich pięknych kwiatów? Są momenty załamania, czy macie to już na tyle wyuczone, że takie rzeczy się Wam nie zdarzają? Ja przyznam szczerze, że mam niemały problem z utrzymaniem wszystkich kwiatów, ale liczę na to, że pomoże mi we wszystkim nawóz od http://www.substral.pl/

  OdpowiedzUsuń
 13. Gaju, napisz prosze kilka slowek, nawet jak nie masz natchnienia i Ci ciezko z powodu tej fermy. Napisz, czy bardzo Ci ona dokucza no i czy w ogole w dalszym ciagu uprawiacie Wasz ogrod, czy troche przystopowaliscie. Ty zawsze masz jakies ciekawe tematy do obgadania. Pozdrawiam Cie serdecznie. Glowa do gory, czekamy :) Gosia

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 15. Welcome to dankvapesonlineshop, your online specialist for buy dank vapes, 710 kin pen, buydank woods prerolls . If you are interested in vaping then you are in the right place! Our wide range offers the right equipment for beginners as well as for advanced and professional vapers. To ensure that you have a safe and pleasant vaping experience, we rely on high-quality in our dank vapes products. Our dank vapes, 710 kin pen, moon rock carts and brass knuckles are sourced exclusively from reputed brands with high quality standards.

  OdpowiedzUsuń
 16. We are a group of unique experts who manufacture real and fake passports , IDs,driver’s licenses  and other documents proving your identity or qualification.
  We have many years of experience in this field that’s why you can be absolutely sure that no matter what you order from us, you will always receive a high-quality document that meets the necessary standards and requirements.Being the unique producers of bothreal and fake documents , we can make such travel and identity Visas,ID cards , Resident Permitsdocuments as Passports,  Driver’s Licenses and Birth certificates,IELTS Certificates,Social Security Number . Besides, you can order some other documents such as Buy Real Passports Online,Buy Fake Passport Online,Buy Real ID Cards,Buy Real Driver’s License,Resident Permits Application,IELTS, TOEFL Certificates For Sale   and others.
  our other companies include
  Fake Money for Sale,Buy Undetectable Money Bills

  Do you want to buy counterfeit money,fake notes for sale that looks real with Great Prices and Highest Quality ? Here is your chance to purchase Class A Prop and Replica Bank notes‎ . With over a billion of our products circulating around the world, we offer only original high quality COUNTERFEIT currencies and fake documents .Shipping from Ukraine and UK. you can click  here to read more

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Some good articles on buy weed online or marijuana for sale have been published but the reecent ban on Juul pods and juul pods for sale or juul pods online have created dispair on the population. So what is your take on the recent ban on juul? But the weed for sale industry is gradually taking over. Click here to get some insights on medical marijuana for sale and shrooms for sale online .

   Usuń
  2. The recent decision by the fda to ban juul pods and other juul accessories and juul devices such as juul wraps , juul skins .As matter of fact, not just juul pods where banned, juul flavors such as mango juul pods ,juul mango pods, mint juul pods , mint juul creme brulee juul pods where part of the juul pods flavors banned by the fda before the complete ban on juul came up some few weeks back.But people still search for juul pods for sale , buy juul pods online , mango juul pods for sale , mint juul pods for sale .This has greatly affected the
   buy weed online or marijuana for sale industry since people have seek for refuge in the creme brulee juul pods , creme brulee pods ,
   buy weed online firms now.Girls eager to gain weight have shy away from juul pods and now concentrated on apetamin vitamin syrups.They consume apetamin and apetamin vitamin syrup since they no longer need to norm any part of the body because ketamine or ketamine hcl is in action.

   Usuń
 17. Takie słowa to niesamowita motywacja! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. The e-fluid cartridges, or juul pods for sale, arrive in an assortment of flavors like cool mint, creme brulee, classi tobacco,menthol juul , mango-juul,juul starter kit,cucumber juul and natural product mixture, and each unit contains about as much nicotine as one pack of cigarettes. JUUL cases contain a blend of glycerol and propylene glycol, nicotine, benzoic corrosive, and flavorants.click HHERE and buy juul pods online from the Official juul website with 100% guarantee.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 20. CANNABIS DISPENSARY GOALS


  We are the most legit cannabis dispensary with both wholesale and retail weed for sale. Marijuana extract and thc cartridges are also available. We deliver in almost all states in the US and Puerto Rico. We are available in Canada, UK, USA, South America, Europe and Australia

  marijuana extracts

  cartridges

  sativa strains

  spacemonkeymeds for sale

  pre rolls for sale

  indica strains for sale online

  Buy edibles online

  cbd oil online

  Buy vape pens online

  Buy wax online

  Buy dankvapes online

  Buy hybrid strains online

  Buy moonrocks online

  Buy carts with Bitcoin online

  cannabis products for sale

  sour diesel online

  OdpowiedzUsuń
 21. Welcome to https://juulpods.org/,your number one electronic cigarette also known as e-cigarette among other names such as buy Juul Starter Kit, is a handheld battery-powered vaporizer that simulates smoking and provides some of the behavioral aspects of smoking, including the hand-to-mouth action of smoking, but without burning tobacco. buy juul pods online Store USA is stock with two of the most used e-cigars both national and international brands such as buy phix juul pods. Whether you are looking to buy juul online or buy PHIX online, or want to shop for cheap juul pods online, buy juul silicone case for sale, Juul Pods Online Store is here to provide you with just what you need. We strive to be the best online vape shop and offer only the best of the best

  OdpowiedzUsuń
 22. Odpowiedzi
  1. Guns For Sale Near Me-Guns for sale The recent Bills passed by the senates on guns for sale have made alot of impact on guns for sale near me and other used guns for sale especially guns for sale in iowa,airsoft guns for sale and guns for sale in las vegas is causing controversy on guns for sale online.People are asking more info and wanting to know where to buy guns online and shave them shipped worldwide with pressure or fear,Reddit guns for sale and hand guns for sale especially hand guns for sale or guns for sale in florida alongside c&r guns for sale,paintball guns for sale,surplus guns for sale,cheap guns for sale are now the top talking point on all media house.My point on certain guns like the long guns,hand guns,,tatto guns for sale,rubber bullet guns,millitary surplus guns,auto guns for sale,nerf guns for sale at target should be made legal because we need to protect and guid our families and bussinesses with our Hand Guns. juul pods , juul pods . pax era pods , pax era , pax era pods near me ,n95 respirator ,surgical face mask for sale,face mask for sale pax era pods

   Usuń
 23. Welcome to electronic cigarettes shop also known as e-cigarette among other names,such as juul basic kit-maroon is a handheld battery-powered vaporizer that simulates smoking and provides some of the behavioral aspects of smoking, including the hand-to-mouth action of smoking, but without burning tobacco. Juul Pods Online Store USA is stock with two of the most used e-cigars both national and international brands such as PHIX and JUUL. Whether you are looking tobuy juulpods online or buy PHIX online, or want to shop for cheap juul pods online, phix pods for sale, juulpods.org/
  is here to provide you with just what you need. We strive to be the best online vape shop and offer only the best of the best.

  OdpowiedzUsuń
 24. Mango juul
  The recent decision by the fda to ban juul pods , juul mint pods Bulk juul pods Mint juul pods for sale , Mango juul and other juul accessories and juul devices such as juul wraps , juul skins .As matter of fact, not just juul pods where banned, juul flavors such as mango juul pods ,juul mango pods, mint juul pods , mint juul creme brulee juul pods where part of the juul pods flavors banned by the fda before the complete ban on juul came up some few weeks back.But people still search for juul pods for sale , buy juul pods online , mango juul pods for sale , mint juul pods for sale .This has greatly affected the juul pods , juul , Mint juul , Juul starter kits , Juul skins , Mango juul pods for sale . Creme juul pods
  Mint juul pods , Creme Brulee juul pods
  buy weed online or marijuana for sale industry since people have seek for refuge in the creme brulee juul pods , creme brulee pods , Mango juul pods , juul mango pods , Mint juul Mango juul
  buy weed online firms now.Girls eager to gain weight have shy away from juul pods and now concentrated on apetamin vitamin syrups.They consume apetamin and apetamin vitamin syrup since they no longer need to norm any part of the body because ketamine or ketamine hcl is in action.

  OdpowiedzUsuń
 25. Mango juul
  The recent decision by the fda to ban juul pods , juul mint pods Bulk juul pods Mint juul pods for sale , Mango juul and other juul accessories and juul devices such as juul wraps , juul skins .As matter of fact, not just juul pods where banned, juul flavors such as mango juul pods ,juul mango pods, mint juul pods , mint juul creme brulee juul pods where part of the juul pods flavors banned by the fda before the complete ban on juul came up some few weeks back.But people still search for juul pods for sale , buy juul pods online , mango juul pods for sale , mint juul pods for sale .This has greatly affected the juul pods , juul , Mint juul , Juul starter kits , Juul skins , Mango juul pods for sale . Creme juul pods
  Mint juul pods , Creme Brulee juul pods
  buy weed online or marijuana for sale industry since people have seek for refuge in the creme brulee juul pods , creme brulee pods , Mango juul pods , juul mango pods , Mint juul Mango juul
  buy weed online firms now.Girls eager to gain weight have shy away from juul pods and now concentrated on apetamin vitamin syrups.They consume apetamin and apetamin vitamin syrup since they no longer need to norm any part of the body because ketamine or ketamine hcl is in action.

  OdpowiedzUsuń
 26. Mango juul
  The recent decision by the fda to ban juul pods , juul mint pods Bulk juul pods Mint juul pods for sale , Mango juul and other juul accessories and juul devices such as juul wraps , juul skins .As matter of fact, not just juul pods where banned, juul flavors such as mango juul pods ,juul mango pods, mint juul pods , mint juul creme brulee juul pods where part of the juul pods flavors banned by the fda before the complete ban on juul came up some few weeks back.But people still search for juul pods for sale , buy juul pods online , mango juul pods for sale , mint juul pods for sale .This has greatly affected the juul pods , juul , Mint juul , Juul starter kits , Juul skins , Mango juul pods for sale . Creme juul pods
  Mint juul pods , Creme Brulee juul pods
  buy weed online or marijuana for sale industry since people have seek for refuge in the creme brulee juul pods , creme brulee pods , Mango juul pods , juul mango pods , Mint juul Mango juul
  buy weed online firms now.Girls eager to gain weight have shy away from juul pods and now concentrated on apetamin vitamin syrups.They consume apetamin and apetamin vitamin syrup since they no longer need to norm any part of the body because ketamine or ketamine hcl is in action.

  OdpowiedzUsuń
 27. I like how you brought up that there is no direct stress on you or your employees if you outsource your business’s digital marketing. Professional Digital Marketing agencies dedicate themselves to studying the recent trends on the internet to know what will help your company improve its sales. Thank you for helping people notice how important digital marketing is in order for a business to succeed.

  OdpowiedzUsuń
 28. Nowadays, getting a doll from a Sex Dolls Shop discreetly has been quite a challenge.
  Big Boobs Sex Dolls for Sale Online is not a common phenomenon in the industry.
  Fantasy and Anime Sex Dolls for Sale are now the official leading trend in the dolls industry. Similar to buying from a
  Discreet Guns Shop

  OdpowiedzUsuń
 29. Finding a Juul Pods seller is getting more and more difficult as the Juul vape pod becomes more popular. Juul pods and Juul Pod Shops are always in high demand.

  OdpowiedzUsuń
 30. Nowadays, getting a doll from a Sex Dolls Shop discreetly has been quite a challenge.
  Big Boobs Sex Dolls for Sale Online is not a common phenomenon in the industry.
  Fantasy and Anime Sex Dolls for Sale are now the official leading trend in the dolls industry. Similar to buying from a
  Discreet Guns Shop

  OdpowiedzUsuń
 31. The recent collection of vital info gathered all round the globe on cetain great stories and products such as thos listed below will amaze you. what will you say about that n95 respirator
  pax era cbd pods glock store zastava ez9 for sale panzer arms bp-12 Mint juul pods weed for sale weed for sale juul pods Marijuana for sale

  OdpowiedzUsuń
 32. If you are looking to buy marijuana online or buy weed online, there are a few things to look out for. Most dispensaries nowadays sell not provide order marijuana online orders, they equally provide Hash Oil, Cannabis Oil, Weed TinsMarijuana Concentrates, Marijuana Seeds, Gummy Bears, Rick Simpson Oil and of course, Legal Marijuana for Sale Online, Marijuana Edibles, with a possibility to buy marijuana online with bitcoin

  OdpowiedzUsuń
 33. Nowadays, getting a doll from a Sex Dolls Shop discreetly has been quite a challenge.
  Big Boobs Sex Dolls for Sale Online is not a common phenomenon in the industry.
  Fantasy and Anime Sex Dolls for Sale are now the official leading trend in the dolls industry. Similar to buying from a
  Discreet Guns Shop

  OdpowiedzUsuń
 34. The recent collection of vital info gathered all round the globe on cetain great stories and products such as thos listed below will amaze you. what will you say about that n95 respirator
  pax era cbd pods glock store zastava ez9 for sale panzer arms bp-12 Mint juul pods weed for sale weed for sale juul pods Marijuana for sale
  Juul Pod Shops

  OdpowiedzUsuń
 35. With THC vape pens and THC vape juice carried by THC vape Shops leading the way in the cannabis oil industry, a deeper look into the trend is warranted.

  OdpowiedzUsuń
 36. Recently, the canna industry has been going through an edit, with many previously ignored products like THC Cartridges now leading the way. Popular vape shops near me carry the following; CBD Oil, KingPen, Brass Knuckles, Cereal Carts, Dank Vapes, Mario Carts, Smart Carts, Stiiizy Pods. This is always a positive as innovation is always welcome in the industry, with no exceptions nonetheless. This growth represents the future of the canna industry, far and wide.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thc vape cartridges or vape pens or thc carts as people call it is rare to find in vape stores near me this days.Is this because of the ban on juul pods?Juul pods near me are also becoming scare giving chills about cbd oil for pains or cbd oil for cancer since alot of vendors now buy cbd oil online.How ever the vape stores near me selling juul pods and vape pens alongside thc carts are taking over the mantle of selling juul pods near me.we can focus on vape juice,cheap vape juice,e juice and vape stores Great new articles on glock store bill in the senate about buy guns online or guns for sale such as the glock 19,stribog and many others

   Usuń
 37. Thc vape cartridges or vape pens or thc carts as people call it is rare to find in vape stores near me this days.Is this because of the ban on juul pods?Juul pods near me are also becoming scare giving chills about cbd oil for pains or cbd oil for cancer since alot of vendors now buy cbd oil online.How ever the vape stores near me selling juul pods and vape pens alongside thc carts are taking over the mantle of selling juul pods near me.we can focus on vape juice,cheap vape juice,e juice and vape stores Great new articles on glock store bill in the senate about buy guns online or guns for sale such as the glock 19,stribog and many others

  OdpowiedzUsuń
 38. With juul pods taking over the vape market, vapers with the high zeal to buy juul pods online and other thc vape cartridges frequently search for juul pods near me, cbd juul pods, buy juul pods online, juul pod flavors, juul pods.A greater proportion of juul vapers have rated juul mango,juul mint and juul menthol as the best juul flavors among others, that not withstanding there are other pods which are juul compatible and refillable with vape juice.Are you loolking for a vape shop near me or near you to buy the best vape juice such as nicotin salts suitable for small devices, pod systems and vape mods?THC cartridges containing cbd vape oil brings you a great vaping experience.Though vaping cbd vape oil also help for canacer,its is the best option to use cbd oil for pain, cbd oil for cancer. To facilitate your online search to buy cbd oil online, search for cbd oil near me.

  OdpowiedzUsuń
 39. Quality content!
  Welcome to MEGA CANNABIS ONLINE DISPENSARY Buy Magic Mushrooms online,Buy cannabis oil online, Buy vape cartridges, buy edibles, buy magic mushrooms online and have them DISCRETELY SHIPPED
  to you (US/UK/EUROPE). We are the best online store selling legal cannabis (CBD) oil for pain, exotic kush strains and RSO for cancer,vape oil,(CBD) infused coconut oil and much more. We’ve also got CBD Pet treats, which can be administered to your pets like cannabis (CBD) oil for dogs and cats. With a vast gallery of cannabis oil and its related products, we offer you the best for your needs.This is Where to Buy Cannabis (CBD) Oil , exotic kush strains, Kush seeds, concentrates and magic mushrooms Online. MORE INFO.


  Buy MEDICAL and RECREATIONAL Cannabis online

  Magic Mushrooms for sale

  Buy Medicated Dog and Cat Treats online

  Buy Magic mushroom grow kit online

  Brass knuckle carts for sale

  Buy Vap Pen online

  Mail Order CBD infused edibles

  Buy THC live Diamonds online

  Tincture oil for sale

  Buy RSO online

  Buy Dragon Tears online

  OdpowiedzUsuń
 40. Great article! explicit information. I'll be checking from time to time for updates.
  Where to buy MAGIC MUSHROOMS online for depression. 100% Recommended.

  OdpowiedzUsuń
 41. With juul pods taking over the vape market, vapers with the high zeal to buy juul pods online and other thc vape cartridges frequently search for juul pods near me, cbd juul pods, buy juul pods online, juul pod flavors, juul pods.A greater proportion of juul vapers have rated juul mango,juul mint and juul menthol as the best juul flavors among others, that not withstanding there are other pods which are juul compatible and refillable with vape juice.Are you loolking for a vape shop near me or near you to buy the best vape juice such as nicotin salts suitable for small devices, pod systems and vape mods?THC cartridges containing cbd vape oil brings you a great vaping experience.Though vaping cbd vape oil also help for canacer,its is the best option to use cbd oil for pain, cbd oil for cancer. To facilitate your online search to buy cbd oil online, search for cbd oil near me.

  OdpowiedzUsuń

 42. Juul pods or juul pods near me are becoming the talk of the town.The FDA'S ban on juul pods such as mango juul pods,mint juul pods have slowed down the juul pods for sale businesses in and around the state.Juul pods bulk or juul pods near me are running out of juul pods and thc juul pods, So the mint juul pods or juul mango pods are mostly found in vape stores near me or vape stores who sell cheap vape juice, vape juice, nicotine vape juice or thc vape juice. so vape juice near me or cheap vape juice near me now can be gotten from the vape stores near me other products of the pax era such as pax era pods, pax pods,pax era cbd pods and pax era thc pods are also available in thiese vape shops Juul pods near me ,Juul pods.juul pods bulk mint juul pods,mango juul pods

  OdpowiedzUsuń
 43. Buy JUUL Pods online today and improve on your smoking habits with our Nicotine JUUL Pods and Vaporizers. Everybody’s JUUL experience is different but nevertheless outstanding. Our brand is among the leaders in Nicotine Vape Cartridges. Order our JUUL Pods and JUUL devices today and become a part of the healthier and safer smoking family.

  OdpowiedzUsuń
 44. We are Professional IT technicians and we produce SUPER UNDETECTED COUNTERFEIT MONEY for all currencies and SSD CHEMICALS SOLUTION , fell free to visit our SHOP anytime.

  OdpowiedzUsuń
 45. The grand stribog or call it Stribog is a top selling model just like the glock 19x,glock 19 and glocks in general.So looking for a glockstore or glock store to buy glocks online then you can check out the latest vast collection of pistols like the Grand power stribog sp9a1,Grand power stribog gen 2,Stribog gen 2,stribog 9mm,Grand power stribog brace,Springfield XDs,grand power stribog a3, Our glockstore has top selling vortex optics and magazines too like the vortex,viper,riflescopes,vortex viper.vortex binoculars,red dots vortex venom Feel free to browse through our great collection .

  OdpowiedzUsuń

 46. The vaping industry have always been on a varible caused by customers preference through the brand thy find confortable and safe consuming, With juul pods taking over the vape market, vapers with the high zeal to buy juul pods online and other thc vape cartridges frequently search for juul pods near me, cbd juul pods,juul compatible pods buy juul pods online, juul pod flavors, juul pods.A greater proportion of juul vapers have rated juul mango,juul mint and juul menthol as the best juul flavors among others, that not withstanding there are other pods which are juul compatible and refillable with vape juice.Are you loolking for a vape shop near me or near you to buy the best vape juice such as nicotin salts suitable for small devices, pod systems and vape mods?THC cartridges containing cbd vape oil brings you a great vaping experience.Though vaping cbd vape oil also help for canacer,its is the best option to use cbd oil for pain, cbd oil for cancer. To facilitate your online search to buy cbd oil online, search for cbd oil near me.Buying cheap vape juice online is very simple when you serach for vape store near me, vape shop near me.

  OdpowiedzUsuń

 47. The vaping industry have always been on a varible caused by customers preference through the brand thy find confortable and safe consuming, With juul pods taking over the vape market, vapers with the high zeal to buy juul pods online and other thc vape cartridges frequently search for juul pods near me, cbd juul pods,juul compatible pods buy juul pods online, juul pod flavors, juul pods.A greater proportion of juul vapers have rated juul mango,juul mint and juul menthol as the best juul flavors among others, that not withstanding there are other pods which are juul compatible and refillable with vape juice.Are you loolking for a vape shop near me or near you to buy the best vape juice such as nicotin salts suitable for small devices, pod systems and vape mods?THC cartridges containing cbd vape oil brings you a great vaping experience.Though vaping cbd vape oil also help for canacer,its is the best option to use cbd oil for pain, cbd oil for cancer. To facilitate your online search to buy cbd oil online, search for cbd oil near me.Buying cheap vape juice online is very simple when you serach for vape store near me, vape shop near me.

  OdpowiedzUsuń
 48. Our List of vaporizers such as the dry herb vaporizers,Pax 3, firefly 2 and Davinci iq are being flaunted in the market alongside vape pens.Thc vape pens and cbd vape pens are one of the best vape pens you can think of if you want to buy a vape pen online or searching for vape pens for sale.With the new trend of vape pens in the market, people who buy vaporizers online from vape stores or smoke shops are now confused if the vape store or smoke shops are the ideal places for both portable vaporizers or deskstop vaporizers for sale.The concept of vaping and asking questions like what is a vape can now be answered here on our online vape store alongside other vape questions regarding the type and best vaporizers to buy online.Vaporizers like the pen vaporizers,the crafty and many more.Top selling vaporizers and vapes are the Pax,Herb-E Vaporizer,Firely 2 vs pax 3,Storz & Bickel,Smok vape pen 22,Pen Vape | Juul Vape Pen | Cartridge Vape Pen | Dry Herb Vape Pen |Juul pods near me. thc carts and thc cartridges

  OdpowiedzUsuń
 49. welcome to our Registered family cattery where we have , sphynx kittens for sale,british shorthair kittens for sale and maine coon kittens for sale .the sphynx cat , maine coon cat and the british shorthair cat are all breeds with calm temperaments , welcoming and hypoallegenic.so if you are loking for a companoin then because in our cattery, we have ssphynx kittens for adoption,maine coon kittens for adoption and british shorthair kittens for adoption.Allergies taking atoll on you? we have avaialble hypoallergnic kittens for sale , Adopt a hypoallergenic kitten today.

  OdpowiedzUsuń
 50. To begin with, it is known in the whole world that it has not been easy to buy psychedelic online overnight.
  buy magic mushrooms gives you the opportunity to buy psychedelic drugs online https://buymagicmushrooms.org Here to provide you all with the best quality research chemicals online. buy psychedelic online buy research chemicals online buy pure ketamine powder buy kambo sticks online buy ibogaine online buy iboga online buy heroin online buy golden teacher mushrooms buy flakka apvp online buy etizolam powder online buy dmt online buy crystal meth online buy pure https://gloriouspharmacy.net crystal meth online buy changa online buy ayahuasca online buy a-php crystals online buy a-pvp crystals online buy-5 meo dmt online buy diazepam powder online buy 4 c-pvp dmt-online buy 4-fluoroamphetamine online buy ketamin powder online buy ketamin liquid online buy 4 aco dmt online https://primeresearchchem.com
  british shorthair

  british shorthair cat
  british short hair

  british shorthair kittens
  psilocin pills


  psilocybin mushroom grow kit


  magic mushroom spores for sale


  how long do mushrooms sleep


  how to grow psilocybin mushrooms


  golden teacher spores


  buy-cocaine-online
  1P LSD online
  fentanyl Powder

  OdpowiedzUsuń
 51. To begin with, it is known in the whole world that it has not been easy to buy psychedelic online overnight.
  buy magic mushrooms gives you the opportunity to buy psychedelic drugs online https://buymagicmushrooms.org Here to provide you all with the best quality research chemicals online. buy psychedelic online buy research chemicals online buy pure ketamine powder buy kambo sticks online buy ibogaine online buy iboga online buy heroin online buy golden teacher mushrooms buy flakka apvp online buy etizolam powder online buy dmt online buy crystal meth online buy pure https://gloriouspharmacy.net crystal meth online buy changa online buy ayahuasca online buy a-php crystals online buy a-pvp crystals online buy-5 meo dmt online buy diazepam powder online buy 4 c-pvp dmt-online buy 4-fluoroamphetamine online buy ketamin powder online buy ketamin liquid online buy 4 aco dmt online https://primeresearchchem.com
  british shorthair

  british shorthair cat
  british short hair

  british shorthair kittens
  psilocin pills


  psilocybin mushroom grow kit


  magic mushroom spores for sale


  how long do mushrooms sleep


  how to grow psilocybin mushrooms


  golden teacher spores


  buy-cocaine-online
  1P LSD online
  fentanyl Powder

  OdpowiedzUsuń
 52. Jungle boys is an award winning Marijuana brand from Los Angeles. The Jungle boys farm is an authorized and licenced kush grower and distributor.
  Jungle boys also comprise of a jungle boys clothing brand with fabrics such as hoodies, caps, t shirts and sucks.
  The Jungle boys kush strains are wwide spread across both sativa, hybrid and indica species. Jungle boys indica fire brands are usually recommended to patients with medical conditions such as insomnia.
  Jungle boys strains such as the Sin mints, Zack pie ,Jungle mints, Jungle boys,
  Jungle apples , Jungle boys frosted cake , Jungle boys hippy crasher and Motor breath are best sellers of the brand.
  buy Jungle boys online at wholesale prices from the Jungle boys farm

  OdpowiedzUsuń
 53. https://www.applessupport.com/

  USA & CANADA : iPod, Mac and iPad technical support: (888) APPLE–CARE Toll-free no :(1-888–361–3712)
  USA & CANADA : iPhone technical support: (888) MY–iPhone
  Toll-free no : (1-888–361–3712)

  OdpowiedzUsuń
 54. https://www.applessupport.com/

  USA & CANADA : iPod, Mac and iPad technical support: (888) APPLE–CARE Toll-free no :(1-888–361–3712)
  USA & CANADA : iPhone technical support: (888) MY–iPhone
  Toll-free no : (1-888–361–3712)

  OdpowiedzUsuń
 55. Vape carts 4 all specialize in the very finest, pharmaceutical-grade, Organic & Vegan Cannabis and cartridges. We deliver it straight to your home across the globe. Source your medicinal cannabis products with peace of mind, from our all vegan, strictly organic and pesticide-free menu.
  west coast extract vape carts
  krt carts solvent free web site
  krt carts sovent free
  buy krt vape cartridges online
  krt vapes
  krt vape cartridges
  krt dab carts
  curepen
  buy curepen online
  cali gold extract
  buy cali gold extract
  Cali gold carts
  Cali gold extract cartridge 24k
  brass knuckles jack herer
  tahoe og brass knuckles

  OdpowiedzUsuń


 56. Do you even vape bro? Pre-filled marijuana vape cartridges are easy to use, easy to dose, portable and convenient way to consume marijuana which is preferred by many marijuana patients today. For our patients seeking a discreet way to medicate, THC Vapes Carts And Pods is fortunate to present THC oil filled and pre-filled cartridges. Ranging in strain type and THC levels, you’ll find several brand options for patients below. We work with local companies to ensure that we can present the best price and best quality CBD oil vapes cartridges online for our patients. https://thcvapescartsandpods.com/
  buy thc vape carts online
  buy vape cartridges online
  vape shop online
  buy vaporizer online
  thc vape cartridges for sale
  order thc vape carts online
  buy buy stiiizy carts online
  buy best thc vape carts online
  buy smok vapes cartridges online
  buy cannabis oil online
  cannabis oil for sale
  best vaporizer for sale
  thc vape cartridges
  heavy hitter for sale
  buy vape accessories online
  order brass knuckles online
  buy brass knuckles vapes carts
  order marijuana vaporizer online
  Arizer Solo 2
  thc-kush-syrup
  buy kingpens online online
  buy 710 kingpens online
  sour-diesel-cannabis-oil
  buy ABX vape carts online
  buy juul pods online
  buy juul pods near me
  juul pods classic tobacco online
  juul pods for sale
  buy juul pods flavors online
  juul pods mint flavor
  order juul pods online
  buy juul pods mango flavor
  juul pods

  OdpowiedzUsuń


 57. Do you even vape bro? Pre-filled marijuana vape cartridges are easy to use, easy to dose, portable and convenient way to consume marijuana which is preferred by many marijuana patients today. For our patients seeking a discreet way to medicate, THC Vapes Carts And Pods is fortunate to present THC oil filled and pre-filled cartridges. Ranging in strain type and THC levels, you’ll find several brand options for patients below. We work with local companies to ensure that we can present the best price and best quality CBD oil vapes cartridges online for our patients. https://thcvapescartsandpods.com/
  buy thc vape carts online
  buy vape cartridges online
  vape shop online
  buy vaporizer online
  thc vape cartridges for sale
  order thc vape carts online
  buy buy stiiizy carts online
  buy best thc vape carts online
  buy smok vapes cartridges online
  buy cannabis oil online
  cannabis oil for sale
  best vaporizer for sale
  thc vape cartridges
  heavy hitter for sale
  buy vape accessories online
  order brass knuckles online
  buy brass knuckles vapes carts
  order marijuana vaporizer online
  Arizer Solo 2
  thc-kush-syrup
  buy kingpens online online
  buy 710 kingpens online
  sour-diesel-cannabis-oil
  buy ABX vape carts online
  buy juul pods online
  buy juul pods near me
  juul pods classic tobacco online
  juul pods for sale
  buy juul pods flavors online
  juul pods mint flavor
  order juul pods online
  buy juul pods mango flavor
  juul pods

  OdpowiedzUsuń
 58. order cialis Online overnight shipping no script in usa canada legally cheap
  Buy generic tadalafil Cialis pills for sale Online Without Prescription online overnight discreetly in usa canada australia europe legally cheap
  purchase Cialis Online no Prescription needed online next day delivery for anxiety asthma energy depression pain impotence kidney stones
  Buy Dexedrine Without Prescription for sale online legally overnight delivery in usa canada australia europe mexico order generic Dexedrine no Prescription online overnight shipping cheap purchase Dexedrine spnsule medication online no script next day delivery use for weight loss
  Buy Subutex Online cheap for sale without prescription overnight legally cheap in usa canada Order subutex Online medication cheap for sale no script pharmacy with next day delivery legally cheap in usa canada purchase buprenorphine Subutex Online cheap for sale no prescription needed with discreet delivery use for pain sleep
  Buy hydrocodone without prescription overnight legally cheap in usa canada order hydrocodone for sale overnight delivery no script pharmacy cheap legally safe in usa canada purchase hydrocodone acetaminophen without membership next day delivery legally for pains cough headaches
  Buy Dilaudid Online Without Prescription overnight delivery legally in usa canada order generic Dilaudid tablets Online no script pharmacy overnight shipping discreetly cheap purchase Dilaudid pills Online no Prescription needed for sale next day delivery use for adhd pain cancer heroin addiction
  Buy Norco Online Without Prescription overnight delivery legally in usa canada order Norco Online medication no script discreet delivery cheap in usa canada australia europe mexico purchase Norco acetaminophen pills Online next day shipping for sale in pharmacy use for pains
  Buy Generic Ativan Online without prescription overnight delivery discreetly cheap in usa canada australia europe order Generic Ativan lorazepam Online medication no script overnight shipping purchase Generic Ativan tablets Online for sale next day delivery use for anxiety sleep pain insomnia nausea catatonia

  OdpowiedzUsuń
 59. Vaping is an easy way to consume both thc and cdb oils. Pre-filled marijuana vape cartridges are easy to use, easy to dose, portable and convenient way to consume marijuana which is preferred by many marijuana patients today. For our patients seeking a discreet way to medicate, THC Vapes Carts And Pods is fortunate to present THC oil filled and pre-filled cartridges. Ranging in strain type and THC levels, you’ll find several brand options for patients below. We work with local companies to ensure that we can present the best price and best quality CBD oil vapes cartridges online for our patients.

  buy thc vape cartridges online
  buy thc vape carts online
  thc vape carts for sale
  vape shop
  thc vape cartridge for sale
  buy vaporizer online
  order thc vape carts online
  buy bulk vape carts online
  wholesale vape carts
  thc carts for sale
  where to get thc vape carts online
  thc vape carts
  vape oils for sale
  buy 510 thread carts online
  buy refillable vape carts
  buy pre-rolls online
  pre-rolls for sale
  wholesale pre-rolls
  buy cereal-carts
  buy heavy-hitters carts
  buy exotic-carts
  buy juul-pods
  juul shop online
  juul pods for sale near me
  vape shop near me
  vape carts for sale near me
  buy kingpen-cart
  buy stiiizy-pods

  OdpowiedzUsuń
 60. Vape carts 4 all specialize in the very finest, pharmaceutical-grade, Organic & Vegan Cannabis and cartridges. We deliver it straight to your home across the globe. Source your medicinal cannabis products with peace of mind, from our all vegan, strictly organic and pesticide-free menu.
  west coast extract vape carts
  krt carts solvent free web site
  krt carts sovent free
  buy krt vape cartridges online
  krt vapes
  krt vape cartridges
  krt dab carts
  curepen
  buy curepen online
  cali gold extract
  buy cali gold extract
  Cali gold carts
  Cali gold extract cartridge 24k
  brass knuckles jack herer
  tahoe og brass knuckles

  OdpowiedzUsuń
 61. moonrock stick buy pre rolled joints online usa
  pre rolled backwoods online
  There are so many valuable and high potential benefits of cannabis th upat a greater quater of the globe is still to discover yet,at medical cannabis bud shop we make sure every customer shopping from us gets the best in terms of quality of cannabis products purchased with 100% discreet shipment and deliveries.
  barewoods blunts for sale
  bosswood blunt moonrock prerolls near me

  OdpowiedzUsuń
 62. moonrock stick buy pre rolled joints online usa
  pre rolled backwoods online
  There are so many valuable and high potential benefits of cannabis th upat a greater quater of the globe is still to discover yet,at medical cannabis bud shop we make sure every customer shopping from us gets the best in terms of quality of cannabis products purchased with 100% discreet shipment and deliveries.
  barewoods blunts for sale
  bosswood blunt moonrock prerolls near me

  OdpowiedzUsuń
 63. Great content
  Buy Buy DMT powder online


  DMT (Dimethyltryptamine) is a potent short-term hallucinogenic drug. Sometimes called ‘the spirit molecule’. Effects are similar to those of LSD, but with more rapid onset, greater likelihood of a panic reaction, and a shorter duration (1–2 hours).

  OdpowiedzUsuń
 64. These are stressful times. Go out for a walk with a loved one and smoke a joint. Are you a smoker or patient of

  drepression, camcer, insomnia, anxiety, epilepsy? Order marijuana online or checkout the nearest cannabis dispensary and

  buy bud online with detailed explantion on how and when it's consumed.We have a variety of strains for both mmj patients

  and smokers which includes white widow, purple punch, GDP, Sour diesel, OG kush and others.

  Buy Marijuana Online
  Buy Cannabis Online
  Bud for sale
  pound of weed
  cinderella og
  oreder marijuana online
  sour diesel shatter
  Nearest cannabis dispensary
  order og kush online
  Cheap Marijuana for sale
  Buy White Widow
  leafly gdp
  Buy gdp
  Buy Medical Marijuana
  Buy thc buds
  Buy medical cannabis
  Buy medical weed
  Buy ganja online
  Cannabis for sale
  Buy marijuana with bitcoin
  Buy white widow
  thc bud for sale
  high potent marijuana
  order thc bud online
  wholesale marijuana
  Buy edibles online
  Legit marijuana dispensary
  marijuna shop
  order mmj
  wholesale cannabis

  OdpowiedzUsuń
 65. Our Birds are hand-reared, meaning we extensively work with them to complete their feeding and socialization through weaning and beyond. We ensure that each bird has adequate socialization for them to become successful feathered companions. Please visit for more: https://africangreyparrotsstore.com


  timneh african grey parrots for sale
  Congo african grey parrots for sale

  OdpowiedzUsuń
 66. Codeine also called promethazine codeine is a prescription pain medication used to treat mild to moderate pain. It comes in tablet form and as the main ingredient in prescription-grade cough suppressants. Tylenol 3, another popular pain reliever, is codeine combined with acetaminophen.Codeine is an opiate (sometimes called a narcotic). Other opiates include oxycodone, heroin and morphine. Street names for codeine include cough syrup, schoolboy, coties and t-three’s
  codeine side effects
  promethazine codeine
  codeine cough syrup
  promethazine codeine
  what is codeine
  how long does codeine stay in your system
  codeine phosphate
  cough syrup with codeine
  promethazine with codeine
  codeine vs hydrocodone
  promethazine with codeine syrup
  codeine syrup
  purple drank
  purple syrup
  red syrup
  promethazine for sale
  buy promethazine
  buy promethazine with codeine
  buy codeine cough syrup
  order codeine syrup

  OdpowiedzUsuń
 67. We sell the best counterfeit banknotes! Buy fake euro notes online at our shop with fast worldwide delivery. We offer good quality and cheap
  Contact us for more info and price list.
  Weblink: https://counterfeitmoney.biz
  whatsapp.....+1(323)680-5265
  https://counterfeitmoney.biz/buy-counterfeit-australian-dollars-high-quality-counterfeit-bills-for-sale/
  https://counterfeitmoney.biz/counterfeit-swedish-krona/
  https://counterfeitmoney.biz/counterfeit-polish-zloty/
  https://counterfeitmoney.biz/hong-kong-dollar/
  https://counterfeitmoney.biz/counterfeit-kuwaiti-dinar/
  https://counterfeitmoney.biz/counterfeit-south-african-rand/
  https://counterfeitmoney.biz/counterfeit-australian-money/
  https://counterfeitmoney.biz/counterfeit-us-dollars-for-sale/

  OdpowiedzUsuń
 68. Do you even vape bro? Pre-filled marijuana vape cartridges are easy to use, easy to dose, portable and convenient way to consume marijuana which is preferred by many marijuana patients today. For our patients seeking a discreet way to medicate, THC Vapes Carts And Pods is fortunate to present THC oil filled and pre-filled cartridges. Ranging in strain type and THC levels, you’ll find several brand options for patients below. We work with local companies to ensure that we can present the best price and best quality CBD oil vapes cartridges online for our patients. https://thcvapescartsandpods.com/
  buy thc vape carts online
  buy vape cartridges online
  vape shop online
  buy vaporizer online
  thc vape cartridges for sale
  order thc vape carts online
  buy buy stiiizy carts online
  buy best thc vape carts online
  buy smok vapes cartridges online
  buy cannabis oil online
  cannabis oil for sale
  best vaporizer for sale
  thc vape cartridges
  heavy hitter for sale
  buy vape accessories online
  order brass knuckles online
  buy brass knuckles vapes carts
  order marijuana vaporizer online
  Arizer Solo 2
  thc-kush-syrup
  buy kingpens online online
  buy 710 kingpens online
  sour-diesel-cannabis-oil
  buy ABX vape carts online
  buy juul pods online
  buy juul pods near me
  juul pods classic tobacco online

  OdpowiedzUsuń

 69. Actavis Promethazine Codeine
  Codeine Linctus SyrupHi tech promethazine
  CODEINELEGAL LEANPhenylephrine HCl / Codeine /Promethazinepromethazine vc with codeine oral solution
  Purple Peach-Mint Flavor (16oz)
  WOCKLEAN
  TEK.LEAN Red (8oz)
  Welcome to Wocklean codeine store where you have the opportunity to buy promethazine with codeine , codeine Phosphate,codeine cough syrup and others such as wockhardt codeiene and wocklean purple syrup.Codeine belongs to the class of medications called narcotic pain relievers This medication is used to relieve mild to moderate pain.
  Actavis Promethazine Codeine
  Codeine Linctus Syrup
  Hi tech promethazine CODEINE LEGAL LEAN
  Hi tech promethazineCODEINELEGAL LEANPhenylephrine HCl / Codeine /Promethazinepromethazine vc with codeine oral solution
  Purple Peach-Mint Flavor (16oz)
  WOCKLEAN
  TEK.LEAN Red (8oz)
  Welcome to Wocklean codeine store where you have the opportunity to buy promethazine with codeine , codeine Phosphate,codeine cough syrup and others such as wockhardt codeiene and wocklean purple syrup.Codeine belongs to the class of medications called narcotic pain relievers This medication is used to relieve mild to moderate pain.Actavis Promethazine Codeine
  Codeine Linctus Syrup
  Hi tech promethazineCODEINE LEGAL LEAN

  OdpowiedzUsuń

 70. Actavis Promethazine Codeine
  Codeine Linctus SyrupHi tech promethazine
  CODEINELEGAL LEANPhenylephrine HCl / Codeine /Promethazinepromethazine vc with codeine oral solution
  Purple Peach-Mint Flavor (16oz)
  WOCKLEAN
  TEK.LEAN Red (8oz)
  Welcome to Wocklean codeine store where you have the opportunity to buy promethazine with codeine , codeine Phosphate,codeine cough syrup and others such as wockhardt codeiene and wocklean purple syrup.Codeine belongs to the class of medications called narcotic pain relievers This medication is used to relieve mild to moderate pain.
  Actavis Promethazine Codeine
  Codeine Linctus Syrup
  Hi tech promethazine CODEINE LEGAL LEAN
  Hi tech promethazineCODEINELEGAL LEANPhenylephrine HCl / Codeine /Promethazinepromethazine vc with codeine oral solution
  Purple Peach-Mint Flavor (16oz)
  WOCKLEAN
  TEK.LEAN Red (8oz)
  Welcome to Wocklean codeine store where you have the opportunity to buy promethazine with codeine , codeine Phosphate,codeine cough syrup and others such as wockhardt codeiene and wocklean purple syrup.Codeine belongs to the class of medications called narcotic pain relievers This medication is used to relieve mild to moderate pain.Actavis Promethazine Codeine
  Codeine Linctus Syrup
  Hi tech promethazineCODEINE LEGAL LEAN

  OdpowiedzUsuń


 71. Do you even vape bro? Pre-filled marijuana vape cartridges are easy to use, easy to dose, portable and convenient way to consume marijuana which is preferred by many marijuana patients today. For our patients seeking a discreet way to medicate, THC Vapes Carts And Pods is fortunate to present THC oil filled and pre-filled cartridges. Ranging in strain type and THC levels, you’ll find several brand options for patients below. We work with local companies to ensure that we can present the best price and best quality CBD oil vapes cartridges online for our patients. https://thcvapescartsandpods.com/
  buy thc vape carts online
  buy vape cartridges online
  vape shop online
  buy vaporizer online
  thc vape cartridges for sale
  order thc vape carts online
  buy buy stiiizy carts online
  buy best thc vape carts online
  buy smok vapes cartridges online
  buy cannabis oil online
  cannabis oil for sale
  best vaporizer for sale
  thc vape cartridges
  heavy hitter for sale
  buy vape accessories online
  order brass knuckles online
  buy brass knuckles vapes carts
  order marijuana vaporizer online
  Arizer Solo 2
  thc-kush-syrup
  buy kingpens online online
  buy 710 kingpens online
  sour-diesel-cannabis-oil
  buy ABX vape carts online
  buy juul pods online
  buy juul pods near me
  juul pods classic tobacco online

  OdpowiedzUsuń
 72. 420 marijuana thrives is the best dispensary to buy weed in bulk online
  Best Marijuana Dispensary Online also known as 420 Marijuana Thrives among other names, is a psychoactive drug dispensary from the Cannabis plant used primarily for medical or recreational purposes. The main psychoactive component of cannabis is tetrahydrocannabinol (THC), which is one of the 483 known compounds in the plant,including at least 65 other cannabinoids, including cannabidiol (CBD).Cannabis can be used by smoking, vaporizing, within food, or as an extract.
  buy weed in bulk at https://420marijuanathrives.com/

  megadispensary.us is the best dispensary to buy weed in bulk usa uk
  canada and Australia
  Buy weed online. Cannabis, also known as marijuana among other names, is a psychoactive drug from the Cannabis plant used for medical or recreational purposes.The primary psychoactive component of cannabis is tetrahydrocannabinol (THC), one of the 483 known compounds in the plant,including at least 65 other cannabinoids. Cannabis can be used by smoking, vaporizing, within food, or as an extract. buy kush online world wide delivery
  buy weed in bulk at https://megadispensary.us/

  OdpowiedzUsuń
 73. We are cannabis bud dispensary which offer top quality grade marijuana for sale, cannabis for sale, weed for sale with track & trace shipments,Weed Shop USA,Weed shop UK, Weed shop EUROPE

  buy marijuana online,

  buy cannabis online,

  marijuana mail order,

  420 mail order,

  buy hash online, hash for sale,

  buy weed online USA,

  can i order weed, can i order marijuana,

  buy cartridges in Europe,

  buy weed online in Europe,

  buy weed Online UK,

  buy marijuana in Europe,

  buy marijuana online in UK,

  buy cannabis online in Europe,

  buy vape cartridges in Europe,

  Website ::http://medicalmarijuanabudshop.com/

  Email : info@medicalmarijuanabudshop.com

  Whats app:+1‪(518) 212-7793

  OdpowiedzUsuń
 74. Buy Magic Mushroom Online

  Buy magic mushroom online with overnight delivery in USA and Canada. buy with us and save some cash from our price cuts.
  buy mushroom usa
  buy mushroom online
  mushroom online

  Buy Magic Mushroom online

  http://jointup.org/product/buy-magic-mushroom/

  +1 415 506 7698
  Contact jointupdispensary@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 75. Buy Vape Carts Online

  We are specialized in supplying of Mushroom, Cannabis and Cannabis Products for Both Recreational And Medical Purpose. Products like Flowers, Vapes, Hash and many Others which are used for the treatment and management of Conditions like CHRONIC PAIN, ANXIETY, DEPRESSION and Others. our main objective is to satisfy our customers and we only supply Top Shelf Products and We Deliver Worldwide.

  Buy Vape Carts online

  http://jointup.org/
  http://jointup.org/shop/
  http://jointup.org/product/buy-dank-vapes/
  http://jointup.org/product/buy-kingpen-online/
  http://jointup.org/product/buy-afghan-kush-online/
  http://jointup.org/product/buy-blue-dream-online/
  http://jointup.org/product/buy-girl-scout-cookies-online/
  http://jointup.org/product/buy-white-widow/
  http://jointup.org/product/buy-magic-mushroom/

  +1 415 506 7698
  Contact jointupdispensary@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 76. NEMBUTAL  sodium pentobarbital for sale  (pentobarbital sodium injection, USP) is available in the following sizes: where to buy pentobarbital, where can i buy pentobarbital, buy pentobarbital online for animals, sodium pentobarbital for sale, where to buy nembutal pentobarbital, where to buy nembutal online, nembutal pills for sale online, buy nembutal pentobarbital euthanasia, where to buy nembutal online, where to buy nembutal pentobarbital, buy nembutal online for pets ,  https://hospitableending.com/
sodium pentobarbital for sale, where can i buy nembutal, purchase nembutal online, nembutal pills, where to buy sodium pentobarbital, how to buy pentobarbital, order nembutal with credit card, order nembutal online …. https://hospitableending.com/ 

  OdpowiedzUsuń
 77. sodium pentobarbital for sale, where to buy nembutal pentobarbital,
where to buy nembutal online, nembutal pills for sale online, buy nembutal pentobarbital euthanasia , 
where to buy nembutal online, where to buy nembutal pentobarbital, sodium pentobarbital for sale, where can i buy nembutal, purchase nembutal online, nembutal pills, where to buy sodium pentobarbital, how to buy pentobarbital , legit supplier of nembutal powder ,where can i order nembutal pills,  order nembutal with credit card  , order nembutal online pentobarbital online kopen , pentobarbital kopek belgie, nembutal waar te koop, nembutal bestellen
  nembutal nederland
  pentobarbital kopen
  nembutal pentobarbital bestellen
  nembutal nederland
  nembutal kopen,nembutal kopen betrouwbaar, pentobarbital waar te koop
  nembutal online bestellen,pentobarbital bestellen, natrium pentobarbital bestellen, nembutal pentobarbital bestellen https://hospitableending.com/ https://hospitableending.com/
  nembutal bestellen WhatsApp  + 33752817826
Email Us   info@hospitableending.com

  OdpowiedzUsuń
 78. Buy dermal fillers online Exceptional support trusted by 11,500 customers worldwide. Efficient treatment for: Facial rejuvenation, wrinkle reduction, lip enhancement. Quality guaranteed by ISO 9001 and ISO 22716 of good manufacturing practices https://lsfdermashop.com/
  Orthopedic and Cosmetic Supplies. Guarantee Safe and on time delivery to you destination
  Top deals for derma fillers online VISIT WEBSITE   https://lsfdermashop.com/
  EMAIL: info@lsfsolutions.com

  Aquashine Soft Filler at affordable prices.
  derma Filler at affordable prices.
  bulk botox Filler at affordable prices.
  Buy 1500cc Macrolane Buttock Injections Kit Online
  buy Quality European Hydrogel Butt Injections online
  Best wholesale price for derma fillers 
  dermal filler injections  supplier online 
  bulk derma Filler at affordable prices.
  order safely Hydrogel Butt Injections online usa
  buy dermal fillers online usa
  derma fillers buy online
  buy dermal fillers online cheap
  dermal fillers online sales
  buy dermal filler injections
  buy injectable dermal filler online
  fillers for sale online
  dermal fillers online orders
  buy dermal fillers online cheap
  derma fillers buy online
  buy dermal fillers online usa
  buy facial fillers online canada
  buy injectable dermal fillers online
  injectable dermal fillers for sale
  buy facial fillers online
  buy dermal fillers wholesale
  buy injectable hyaluronic acid online
  derma fillers buy online
  buy dermal fillers online cheap
  buy dermal fillers online usa
  buy facial fillers online canada
  injectable dermal fillers for sale
  buy dermal fillers wholesale
  buy juvederm online without license
  juvederm wholesale online
  buy juvederm without dermatologist
  buy juvederm from canada

  OdpowiedzUsuń
 79. Buy Real registered EU drivers license
  Instant EU License: Buy Real registered EU drivers license
  buy driving license
  driver license germany
  WEBSITE LINK : https://instanteulicense.com/
  EMAIL : info@instanteulicense.com
  CALL/TEXT +31684589349
  WHATSAPP: +31684589349
  how to buy a car with no drivers license
  buy a driving license
  Buy Eu Driver's Licenses Online
  Kaufen Sie einen echten registrierten Führerschein
  Buy Registered German driving license
  Buy Real registered EU drivers license without testing
  Kaufen Sie einen echten deutschen Führerschein online
  Real drivers license for sale online
  WEBSITE LINK : https://instanteulicense.com/
  EMAIL : info@instanteulicense.com
  CALL/TEXT +31684589349
  WHATSAPP: +31684589349
  Buy registered drivers license
  Real drivers license for sale online
  Buy registered drivers license
  Order Novelty drivers license for sale Online
  Order Novelty drivers license for sale Online
  buy a car without drivers license
  buy a driver license online
  buy a new driving license
  can i buy a car with temporary driving license
  buy international drivers license
  buy driver license online
  Old drivers license for sale
  Johnny cash drivers license for sale
  slash drivers license for sale
  cars for sale without drivers license
  celebrity drivers license for sale
  driver license for sale
  driving license for sale
  real drivers license for sale
  drivers license for sale
  drivers license hologram for sale
  can you buy a car with no drivers license
  do i need driver license to buy a car
  buy driving license online
  buy a drivers license online
  change eu driving license to uk
  eu driving license in uk
  eu driving license
  eu driving license in uk after brexit
  how to change eu driving license to uk
  eu driving license to uk
  eu drivers license
  eu driving license uk
  exchange eu driving license to uk
  changing eu driving license to uk
  change my eu driving license to uk
  eu driving license change to uk
  swapping eu driving license for uk
  eu driving license without test
  eu drivers license in uk
  convert eu driving license to uk
  change eu drivers license to uk
  eu drivers license after brexit
  full eu driving license
  exchange eu driving license for uk
  transfer eu driving license to uk
  eu driving license in usa
  how to change eu driving license for uk
  Dvla exchange eu driving license
  eu driving license after brexit
  buy eu driving license
  converting eu driving license to uk
  eu drivers license in usa
  eu drivers license uk
  changing the eu driving license in uk
  exchange eu driving license to uk online
  uk eu drivers license
  swap eu driving license to uk
  eu driving license in the uk
  eu driving license post brexit
  dvla eu driving license exchange
  eu driving license exchange uk
  renew eu drivers license in the uk
  Are eu driving license valid in uk
  switching eu driving license to uk
  eu driving license in uk brexit
  eu driving license number

  OdpowiedzUsuń
 80. how much is it to buy a new driver license
  can we buy a car without driving license
  Do i need a driving license to buy a car
  how much is it to buy a new driving license
  buy drivers license online
  buy eu driving license
  driving license buy
  buy real drivers license uk
  do i need a drivers license to buy a car
  buy a driver license
  buy car insurance without drivers license
  buy car no drivers license
  buy driver license
  can i buy a car in dubai without driving license
  Do you need a drivers license to buy a car
  can i buy a car without driver license
  buy real driving license uk
  can you buy a drivers license
  buy new driving license i'll
  buy provisional driving license uk
  where can i buy a provisional driving license
  buy car with provisional driving license
  do you need a driving license to buy a car uk
  can i buy a car without driving license
  buy new driving license
  WEBSITE LINK : https://instanteulicense.com/
  EMAIL : info@instanteulicense.com
  CALL/TEXT +31684589349
  WHATSAPP: +31684589349

  OdpowiedzUsuń
 81. buy ak-47-autoflowering online usa uk

  buy alaskan-thunder online usa uk  buy amber-oil online usa uk

  buy cannabis-seeds online usa uk

  buy cbd-oils online usa uk

  buy concentrates online usa uk

  buy edibles online usa uk

  buy hybrid-marijuana online usa uk

  buy indica-or-sativa online usa uk  buy labanese-camel-hash-aaaa online usa uk canada  buy marijuana flowers online usa uk  buy marijuana-edibles online usa uk

  buy psychedelics online usa uk

  buy sativa online usa uk canada

  buy sesh-edibles-chocolate-bars online usa uk

  buy shatter-wax online usa uk

  buy vapes online usa uk


  budder%20hash%20shatter online

  buy edibles online

  buy granddaddy%20purple online

  buy marijuana-strains online usa uk

  buy moon%20rock uk usa

  buy-banana%20kush-online uk usa


  buycbdfx%20hemp%20concentrate online

  cbd-oils for sale uk usa

  sour%20diesel for sale

  OdpowiedzUsuń
 82. mango juul pods for sale , with a soothing aftertaste Creme Brulee Vanilla Cake, silky custard and crème brulee Fruit Medley Peaches, grapes on wholesale prices.

  OdpowiedzUsuń


 83. Buy Promethazine-codeine cough syrup, which is a medication that contains codeine, an opioid that acts as a cough suppressant and can also produce relaxation and euphoria when consumed at a higher-than-prescribed dose.It also contains promethazine HCl, an antihistamine that additionally acts as a sedative. Although only available by prescription, promethazine-codeine cough syrup is sometimes diverted for abuse. Are you suffering from pains, dizziness, cough, diarhea, depression and anxiety codeine promethazine is your best mesication. order codeine from our online store like wockhardt promethazine with codeine, Tris promethazine, Hi Tech codeine, Actavis promrthazine and Akorn lean. Codeine is from a group of medicines called opiates, or narcotics. It works in the central nervous system and the brain to block pain signals to the rest of the body. It also reduces the anxiety and stress caused by pain. we also offer ralaxation syrup and legal lean which are natural syrup like wocklean purple syryup, PMG Green syrup, wok syrup and Act syrup. Wocklean is a relaxation syrup that helps you relax and calm down whenever you feel tense. This syrup is made under strict standards, using all-natural ingredients. Buy painkillers like Xanax 2mg, oxycodone 30mg, percocet, Ecstacy pills, Molly pills, Magic muchrooms, DMT, viagra, methadone, hydrocodone, farmapram. you can also order LSD and Alpha PVB crystal in our shop. https://wockleans.com/

  OdpowiedzUsuń


 84. Do you even vape bro? Pre-filled marijuana vape cartridges are easy to use, easy to dose, portable and convenient way to consume marijuana which is preferred by many marijuana patients today. For our patients seeking a discreet way to medicate, THC Vapes Carts And Pods is fortunate to present THC oil filled and pre-filled cartridges. Ranging in strain type and THC levels, you’ll find several brand options for patients below. We work with local companies to ensure that we can present the best price and best quality CBD oil vapes cartridges online for our patients.Buy vape carts online with its oil 100% solvent-free cannabis concentrate, unmatched in its potency, purity, and flavor. our THC vapes are translucent oils, anywhere from 75%-98% THC, and is activated by our specially-developed process to make it effective in oral and trans-dermal applications. Available in Syringe form, and with all-natural flavors and 100% Cannabis-derived terpenes, Our THC vape cartridges are setting the standard in medicinal cannabis. All our vape cartridges ingredients are sourced from specific THC of medical-grade cannabis and is tested at OPPM for any contaminants and residual solvents. We also carry cannabis oil, juul pods, kush syrups and prerolls.https://thcvapescartsandpods.com/

  OdpowiedzUsuń

 85. Are you looking for best weed online, edibles pre-rolls, cannabis oil and concentrates order from marijuana center an online dispensary which has unique and exotic strains which are highly recommended for medical use only. Choose from the wide variety of Indica, Sativa, and Hybrid medicinal cannabis in store. Marijuana Center has an endless amount of strains to help ease all medical conditions, such as anxiety, stress, ADD/ADHD, depression, loss of appetite muscular dystrophy, hypertension, insomnia, migraines—the list goes on. Even better, our marijuana dispensary offers the lowest prices online, guaranteed.https://marijuanacenter1.com/

  OdpowiedzUsuń

 86. Buy the most trustworthy mail order marijuana online, Buy Weed Bounty promises you the most premium quality weed strains, cannabis oil, concentrates, edibles, vape carts & accessories available in the country. Unlike our competitors, marijuana for us is not just a business. we are licensed cannabis dispensary and Cannabis contains CBD which is a chemical that impacts the brain, making it function better without giving it a high along with THC which has pain relieving properties. Both substances can be extracted and enhanced for use through short path distillation. It has undergoes clinical research into the use of cannabis to treat various illnesses and conditions Users can get the following health benefits of cannabis as it help ease all medical conditions, such as anxiety, stress, ADD/ADHD, depression, loss of appetite muscular dystrophy, hypertension, insomnia, migraines—the list goes on. Buy weed online and The legalization of marijuana in the various US states has made the process of buying cannabis easier and more convenient for all weed connoisseurs. You can forget the old times when you had to buy weed on the streets. Now, it is accessible to everyone through the Internet or local dispensaries. Buy marijuana online and It can be simply ordered from the comfort of your home as just you used to order a pizza. The courier will deliver your purchase right to your doorstep, so there are no additional movements required from your side. we also carry juul pods near me, JUUL Pod Creme Brûlée, Browse the best of the best cannabis in its original form. https://buyweedbounty.com/

  OdpowiedzUsuń


 87. Welcome to wockhardtstore.com where you can Buy promethazine with codeine, cough syrup, codeine linctus (care plus) codeine, promethazine like wockhardt lean, hi tech promethazine, legal lean which helps for pain relief, treats cough and diarrhea. you can also get wocklean purple,Tek lean, Act syrup, woklean, PMG syrup, wocklean 1 gallon, wok syrup bubblegum,wocklean 1 pint which are Natural syrup and mainly use for relaxation and it is legal in all the 50 states of U.S.A. Get pain medication from our store, painkiller and pain relievers, like xanax bars 2mg, oxycodone 30mg, molly pills, ecstasy pills, farmapram 2mg, viagra and percocet 30mg. https://wockhardtstore.com/

  OdpowiedzUsuń

 88. Buy Promethazine-codeine cough syrup, which is a medication that contains codeine, an opioid that acts as a cough suppressant and can also produce relaxation and euphoria when consumed at a higher-than-prescribed dose.It also contains promethazine HCl, an antihistamine that additionally acts as a sedative. Although only available by prescription, promethazine-codeine cough syrup is sometimes diverted for abuse. Are you suffering from pains, dizziness, cough, diarhea, depression and anxiety codeine promethazine is your best mesication. order codeine from our online store like wockhardt promethazine with codeine, Tris promethazine, Hi Tech codeine, Actavis promrthazine and Akorn lean. Codeine is from a group of medicines called opiates, or narcotics. It works in the central nervous system and the brain to block pain signals to the rest of the body. It also reduces the anxiety and stress caused by pain. we also offer ralaxation syrup and legal lean which are natural syrup like wocklean purple syryup, PMG Green syrup, wok syrup and Act syrup. Wocklean is a relaxation syrup that helps you relax and calm down whenever you feel tense. This syrup is made under strict standards, using all-natural ingredients. Buy painkillers like Xanax 2mg, oxycodone 30mg, percocet, Ecstacy pills, Molly pills, Magic muchrooms, DMT, viagra, methadone, hydrocodone, farmapram. you can also order LSD and Alpha PVB crystal in our shop. https://wockleans.com/

  OdpowiedzUsuń
 89. Good job! You guys do a great blog and have some great contents. Keep up the good work thanks for sharing this article was helpful .

  (buy puppy online )
  (buy puppy online )
  poodle puppies for adoption
  pomeranian puppies for sale near me
  (buy puppy online )


  OdpowiedzUsuń
 90. Good job! You guys do a great blog and have some great contents. Keep up the good work thanks for sharing this article was helpful .

  (buy puppy online )
  (buy puppy online )
  poodle puppies for adoption
  pomeranian puppies for sale near me
  (buy puppy online )


  OdpowiedzUsuń
 91. Their service is very good. If you want to Buy Gmail Pva Account you can buy from here.
  https://www.pvaeshop.com/pva-gmail-accounts/
  https://www.pvaeshop.com/gmail-phone-varified-accounts/
  https://www.pvaeshop.com/google-voice-accounts/

  OdpowiedzUsuń
 92. This blog looks just like my old one! It's оn a totally different subject but it has pretty much the same layout and design. Great choice of colours!
  buy used pinball machine

  OdpowiedzUsuń

 93. It is known in the whole world that it has not been easy to buy psychedelic online overnight. buy magic mushrooms gives you the opportunity to buy psychedelic drugs online. https://ourpsychedelicsshop.com Buy LSD online from us and stand a chance of 100% guaranteed fast delivery to all destinations worldwide. Buy from us and enjoy our outstanding bonuses from all bitcoins, apple pay and zelle payments .
  lsd trip
  5 meo dmt
  oxycodone hcl
  oxycodone 30mg

  OdpowiedzUsuń

 94. It is known in the whole world that it has not been easy to buy psychedelic online overnight. buy magic mushrooms gives you the opportunity to buy psychedelic drugs online. https://ourpsychedelicsshop.com Buy LSD online from us and stand a chance of 100% guaranteed fast delivery to all destinations worldwide. Buy from us and enjoy our outstanding bonuses from all bitcoins, apple pay and zelle payments .
  lsd trip
  5 meo dmt
  oxycodone hcl
  oxycodone 30mg
  juul compatible pods
  best pax era pods
  diazepam kopen
  diazepam kopen

  OdpowiedzUsuń
 95. Hi there,

  Thank you so much for the post you do and also I like your post, Are you looking for Sensi-Star Kush Online at best rates in the whole USA? We are providing buy marijuana in eu, order weed in eu, order marijuana in eu, eu weed shop, buy weed online in eu, buy weed online in eu, marijuana in eu online store, buy weed in uk, buy marijuana in uk, buy cannabis in uk, order marijuana in uk, stoners, stoners in uk, buy weed online in uk, weed shop in uk, uk weed shop with the well price and our services are very fast.

  Click here for MORE DETAILS......


  phone:+31 684404872

  Email:INFO@DANKREVOLUTIONSTORE.COM

  OdpowiedzUsuń